but1
   
   
  TEMİZLİKTEN NEFRET EDEN, HER YERİN BOKLUK OLMASINI İSTEYEN, BOKLANMA OLAMAZSA YAŞAYAMAYAN "bücükcükler" FAMİLYASI
   
  "GÜLLÜK GÜLİSTANLIK" DEYİMİNİ BOK EDİP "BOKLUK BOKL(UK)İSTANLIĞA" ÇEVİRENLERİN YAŞAM BİÇİMLERİ NEDENİYLE ALDIKLARI ORTAK İSİM.
 

 

   
     
  BAKIN BAKALIM DÜNYADA ÖZGÜRLÜKLERE, GÜZELLİKLER YAPTIKLARINI BOK BÖCEĞİ KADAR OLABİLMİŞLER Mİ?

ARALARINDAKİ TEK BENZERLİK BOKLA UĞRAŞMALARI.
ORTAK İDEALLERİ; HERYERİN BOK İÇİNDE ve BOKLUK OMASI İSTEMEK
ORTAK ZEVKLERİ BOK İÇİNDE YÜZMEK.
ZITLIKLARI ve HAYATA bakışları;
Bok böceği BOKLARI taşıyarak doğal yaşama (FANUSA) yaptığı katkılarla, kendi dışında olanlara TEMİZLENMİŞ ortamlar hazırlarken, yani çevreyi BOKTAN temizlerken
Bok böceği gibi boku seven ve heryeri bu nedenle BOKLAYAN MESLEKTAŞLARI, tam aksine güzellik, özgürlük, barış, adına ne varsa BOKLUĞA çeviriyorlar.
Bok böceği doğaya yaptığı tohum taşıma, gibreleme iel katkıda bulunup doğaya can verip yeni yaşamların hayat bulmasını sağlarken;
Meslektaşları, Bokböceklerinini de varoluşlarına katkıda bulunduğu herşeyi, yıkıp yok ederek güzele dair ne varsa yok ederek, canların hayat kaybetmesini sağlıyorlar.
  İŞTE DOĞA DOSTU İNSANLARIN TANRILARINA İSİM YAPTIĞI KOZMİKCİLERİN SEMBOL OLARAK KULLANDIĞI TILSIMLI BOKBÖCEKLERİ ve YAPTIKLARI
   
   
  BOK BÖCEĞİ
Vikipedi, özgür ansiklopedi sayfasından alınmıştır.................................http://tr.wikipedia.org/
   
 

Bok böceği, kısmen ya da tamamen dışkıyla beslenen böceklerin ortak adıdır.

Bu türlerin büyük çoğunluğu, kın kanatlılar (Coleoptera) takımında sınıflanan Scarabaeidae familyasının alt familyalarında Scarabaeinae ve Aphodiinae'nin üyesidir. Özellikle Scarabaeinae alt familyasının tek başına içerdiği 5.000'den fazla türün büyük çoğunluğu hemen tamamen DIŞKIYLA BESLENİR ve bu yüzden de bu alt familya için zaman zaman "ASIL BOK BÖCEKLERİ" terimi de kullanılır. Ancak, kın kanatlıların diğer bir familyası olan Geotrupidae de DIŞKIYLA beslenen ve "toprak kazan BOK BÖCEKLERİ" olarak anılan türler içermektedir.

ÖZELLİKLERİ 
Bok böcekleri sert kabuklu böceklerdendir ve bir çoğu parlak metalik renklerde ve 5-60 mm büyüklüğündedir. Bu böcek, küre imal edebilen tek böcektir. 30 adet parmağa sahiptir. Ön ayaklarının yardımıyla DIŞKIDAN iri bir KÜRE yapar, bu KÜRENİN içine YUMURTALARINI aşılar ve küreyi başı hep doğuya dönük olarak, arka ayaklarıyla yuvasına itip gömer. Yirmi dört gün sonra yavruları belirmeye başlayınca, küreyi topraktan çıkarıp suya götürür. Küre suda eridiği zaman da yavrular serbest kalır.

BESLENME 
Etçil ve otçul HAYVANLARIN GÜBRELERİNİ yer.

   
  DAĞILIM
Birçok farklı habitatta yaşarlar, çöl, tarlalar, orman, ve otlaklar buna dahildir. Aşırı derecede soğuk veya kuru havayı sevemezler. ANTARTİKA HARİÇ bütün kıtalarda görülürler.

BAŞKALAŞIM GÖRÜLÜR.
Bok böceği türlerinin sıklıkla oldukça özgün ekolojik gereksinimleri vardır. Örneğin, Aphoniidae alt familyasının üyeleri olan Dialytes türleri ve Aphotaenius carolinus GEYİK DIŞKISINI geri dönüştürmek üzere ÖZELLEŞMİŞTİR. Bir örneğinin Scarabaeinae alt familyasından Canthon pilularius olduğu ve "YUVARLAYICI BÖCEKLER" olarak anılan bir grup bok böceği ise dışkı kümesinden ayırdığı bir parça DIŞKIYI top haline getirip, o küme üzerine gerçekleşebilecek olası bir mücadeleden yuvarlayarak uzaklaştırır. Yine Scarabaeinae alt familyasının üyesi olan Copris fricator, Phanaeus vindex, Onthophagus hecate ve Onthophagus cribricollis türleri ise dışkı topunu dışkı kümesinin altında oluşturur. Kimi bok böcekleri ise omurgalıların YUVALARINDA YAŞAR. Çoğunluğunu bok böceklerinin oluşturduğu bu alt familyalarda, beslenmeleri farklı olan türler de bulunur. Örneği (Sarabaeinae) mantarlarla beslenir.

   
  KÜLTÜRDE
  Bok böcekleri (Skarabe) eski Mısır’daki en yaygın sembollerden biridir. Mısır geleneğinde farklı bağlamlarda, üç değişik anlamda kullanılmış olan sembolün simgelediği anlamlar şöyle açıklanır:

RA’nın “KHEPRE” şeklini temsil eden kullanımlarında KOZMİK EVRENİN meydana getirilişini simgeler. Bu böceğin üreme biçimi, kendi kendini doğuran, daha doğrusu kendi kendinin nedeni olan yaratıcı güç “PHTHA”nın EVRENDEKİ KOZMİK NESNELERİ şekillendirerek oluşturmasını temsil eder. Burada söz konusu olan güç, YOKTAN VAR EDEN DEĞİL, "VAE EDİLEN"'i BİÇİMLENDİREN biçimlendiren BİR GÜÇTÜR. Mısır’ın hiyeroglif yazısında “OLMAK”, daha doğrusu “verilen biçimi alarak varlık haline dönüşmek” anlamına gelen “hpr” ya da “KHEPER” fiili ayakları açık bir SKARABE / BOK BÖCEĞİ ile yazılır. İLAHİ KHEPRA'nın ADI da bu fiilden türemiştir.

GÜNEŞ ile birlikte kullanımlarında, GÜNEŞ Sistemi’nin kendisine yaşam veren, kendisini yöneten SİRİUS SİSİTEMİ ile ilişkisini simgeler. Böceğin yumurtalarını koyduğu ve itme gücüyle yuvarladığı küre, KOZMOZDA BİR GÜÇLE yuvarlanıp giden bir ATEŞ KÜRESİ olan ve tohumlarını SİRİUS’ten alan GÜNEŞ’i simgeler . Sembolün bu anlamdaki kullanımında, sembole genellikle GÜNEŞ’i simgeleyen bir diskin eşlik ettiği görülür.

ÖLÜM ve ÖLÜM-ÖTESİ konularıyla ilgili olarak kullanımında ise REENKARNASYONU simgelemek üzere kullanılırdı. Bununla birlikte skarabenin eski Mısır’da aynı zamanda bir tür MUSKA olarak da kullanıldığı bilinmektedir.

   
  KADİM MISIR'IN TILSIMSAL BÖCEĞİ
  Kadim Mısır'ın bu KUTSAL BÖCEĞİ, günümüz DÜNYASININ bile en geçerli TILSIMLARINDAN biridir. Kadim Mısırlılar onun YARATILIŞ, erkekliğin tartışılmaz gücü, üreme, bilgelik, REANKARNASYON, ölümsüzlük ve YENİLENMEYE özdeşleştirmişlerdir. BOKBÖCEĞİ tılsımı hemen hemen DÖRT BİN yıllık bir faal yaşam süresi gösteren ve dünyadaki TILSIMLARIN içinde EN UZUN bir geçmişe sahip olanıdır. Bugün BOKBÖCEĞİ simgeli yüzük, küpe ve broşlar UĞUR OLARAK hala kullanılmaktadır.