but1
   
   
  TOPLUMUNA PUT YAPAN, PUT'u RAB EDİNDİREN PEYGAMBER, PUT'a KARŞI ÇIKANLARI ÖLDÜRTEN İSRAİL TANRISI
   
  GÖĞÜSLERİNDE BESLESİNLER DİYE, PUT'un SUYUNU GÖNÜLLERE ZORLA İÇİRTEN, İÇMEYENLERİ ÖLDÜRTEN MUSA OLARAK İSİMLENDİRDİKLERİ İLAHİ ANLAMDA PEYGAMBER OLABİLİR Mİ?
   
  ONLARIN PEYGAMBERLİK ANLAYIŞINA GÖRE, PUTPERESLERİNDE, KRALLARINDA, BAŞKA TANRILARINDA PEYGAMBERLERİ OLABİLİR.
ÇOK TANRIYA İNANANLARIN, DİĞER TANRILARINDA PEYGAMBERLERİ OLDUĞUNA İNANMALARI KAÇINILMAZDIR.

Evet yanlış okumadınız Toplumuna tapmaları için put yaptıran peygamber, maceralarının yer aldığı bir kitap ve bu kitabın kutsallığını iddia edenler...
Putu yapan isme ve onun soyuna ceza yerine / lanet yerine, işlerinin erbabı görülmüş olmalılar ki sonsuza dek İsrail Tanrısı tarafından kahinlik veriliyor.
İsrail Tanrısının en gözde topluluğu haline gelen HARUN SOYU, İsrail Tanrısının Tapınakta görmek istediği tek SOY haline geliyor.

KAHİNLER, CİNCİLER, FALCILAR, MEDYUMLAR..vb..PEYGAMBER KABUL EDİLİRSE, MUSA OLARAK İSİMLENDİRDİKLERİDE, KENDİLERİNE BUZAĞI SUYUNU İÇİREN O PEYGAMBER SINIFINDA GÖRDÜKLERİNDEN BİRİ OLMALI..
 
1 Krallar.......18:22 İlyas konuşmasını şöyle sürdürdü: ‹‹RABbin PEYGAMBERİ olarak sadece BEN KALDIM. Ama BAALIN DÖRT YÜZ ELLİ PEYGAMBERİ var.

2 Tarihler .....18:5 İsrail Kralı Ahav DÖRT YÜZ peygamber toplayıp, "Ramot-Gilat'a karşı savaşalım mı, yoksa vaz mı geçeyim?" diye sordu. .......
2 Tarihler .....18:6 Ama Yehoşafat, "Burada danışabileceğimiz RAB'bin başka peygamberi yok mu?" diye sordu.

1 Krallar........1:23 Krala, ‹‹Peygamber Natan geldi›› dediler. Natan kralın huzuruna çıkıp yüzüstü yere kapandı.

2 Tarihler......18:22 "İşte RAB bu PEYGAMBERİNİN ağzına aldatıcı bir ruh koydu. Çünkü sana kötülük etmeye karar verdi."
   
  Hiç İlahi yoldan seçilmiş olan Hz. Musa, PUT suyunu, kenar mahalle büyücüleri gibi halkına içirtir mi? BUZAĞI SUYUNU GÖNÜLLERİNE içmelerine müsaade eder mi? GÖĞÜSLERDE BUZAĞI beslenmesi için baskı yapar mı? Tanrı olanları seyreder mi? Put suyunu içirtene Paygamberi muamelesi yapar mı? Putu yapana ve soyuna BAŞKAHİNLİK verir mi?

Eğer Tanrı olarak edindikleri, kurtardım yaptım dediği birtakım şeyler için, KENDİSİNDEN DAHA KUVVETLİ gördüğü MAKAMLARA FİDYE verdiğiğni söylüyor ve GÜNAHLARIN AFFI için AZAZEL'e SUNU sunuyorsa, seçtiği temsilciside toplumuna İNANÇLARININ ÖZÜNÜ temsil eden BUZAĞI putunuda yapar, BUZAĞININ suyunuda GÖNÜLLERE içirtir ki, TANRI olarak EDİNDİKLERİ GÖĞÜSLERDE YERİNİ sonsuza kadar muhafaza edebilsin.
   
  İSRAİL TANRI'sını HARACA KESEN, FİDYE&RÜŞVET ALMADAN MISIR'daki İSRAİL'lileri, YAHVE'ye VERMEYEN "ÇÖLLÜ AZAZEL" sayfasına buradan ulaşabilirsiniz
   
  Luka.............1:68 «İsrail'in Tanrısı olan Rab'be övgüler olsun! Çünkü halkının yardımına gelip onları fidyeyle kurtardı.
Hoşea.........13:14 ‹‹Onları FİDYEYLE kurtaracağım ÖLÜLER DİYARININ ELİNDEN, Ölümden FİDYEYLE kurtaracağım. Felaketin nerede, ey ölüm? Yıkıcılığın nerede, ey ölüler diyarı Hiç pişmanlık duymayacağım.
Yeşaya.........43:1 Ey YAKUP SOYU, seni yaratan, Ey İSRAİL, sana biçim veren RAB şimdi şöyle diyor: ‹‹Korkma, çünkü SENİ KURTARDIM, Seni adınla çağırdım, sen benimsin.
Yeşaya........43/3 Çünkü senin Tanrın,İSRAİL'in KUTSALI, Seni kurtaran RAB benim. Fidyen olarak Mısır'ı, Sana karşılık Kûş ve Seva diyarlarını verdim.
   
 


GÖĞE YÜKSELEN HANOK , KUTSAL KİTAP DENETLEYİCİSİ KİTAP YAZMANI ve TANRININ OĞLU "EL SHADDAİ & EZRA" sayfasına buradan ulaşabilirsiniz
   
  Eğer, RAB dediğinin kimliğini saklarsan, "Rab" dediğin de neyi? kimi? kasteddiğini gizlersen, "Tanrıların tanrısı" dersen, "Bizim ilahımız ilahlar içinde en büyük olanıdır" dersen, "Tanrıların Oğulları dersen" elbette kanallar karışır, "RAB" ile kasdetilenin ne olduğu anlaşılamaz.

2 Tarihler............2:5 "Yapacağım tapınak büyük olacak. Çünkü Tanrımız bütün tanrılardan büyüktür.
Mısırdan Çıkış....15:11 ‹‹Var mı senin gibisi ilahlar arasında, ya RAB? Senin gibi kutsallıkta görkemli, heybetiyle övgüye değer, Harikalar yaratan var mı?
   
  Artık iş o boyulara getirilmiştir ki, Tanrı / Rab / Tanrı Rab ismi ne kastediliğini, hangi Tanrının işaret edildiğini kimse anlayamaz. Böylece göğüslerde yaşatılan Hangi Rab'lerden bahsedildiği de açığa vurulmamış olur. "Rab işte canım hepimiz Rab demiyor muyuz, Rab'bimiz aynı değil mi, herkeze ayrı ayrı, onun Rab'bi, bunun Rab'bi diye sıralayamayız ki. Sizin içinizdeki neyse, Rab odur" yaklaşımlarıyla kimseler birşey anlamadan yola devam edilir. "Rab dediğiniz de gönüllerimiz bir" diyerek, inanç kervanı yürütülür.

Oysa; AÇIK AÇIK DENMİŞTİR / ALENEN YAZILMIŞTIR Kİ; BİZLER SAMİRİ'nin / Harun'un BÖĞÜREN BUZAĞISINI GÖĞÜSLERİMİZE YERLEŞTİRDİK, GÖNÜLLERİMİZDE TAHT VERDİK okumadıysanız anlamadıysanız bizler neyapabiliriz. Aynı RAB DERKEN neleri kast ettiğimiz bilinsin diye, gercek YAHUDİLİĞİN RAB'ının yapısı belli olsun diye bu duyurularımızı yaptık.

M. Çıkış.......32:20 Yaptıkları BUZAĞIYI alıp YAKTI, TOZ HALİNE gelinceye kadar EZDİ, sonra SUYA SERPEREK İSRAİLLİLERE İÇİRDİ
Yasa Kitabı..9:21 Yaptığınız günahlı nesneyi, o buzağıya benzer DÖKME PUTU alıp YAKTIM. Parçalayıp İNCE TOZ haline getirinceye dek ezdim. Sonra TOZU dağdan akan DEREYE ATTIM.

Puta çok günah diyen ama PUTUN SUYUNU toplumuna İÇİRTMEKTE HİÇ SAKINCA GÖRMEMEKLE ne demek istemiş olabilirler? BUZAĞILAR GÖĞÜSLERE demiş olabilirler mi? Bizim BUZAĞIMIZ gönüllerde yaşatılıyor demiş olabilirler mi?

M. Çıkış.....24:5 Sonra İsrailli gençleri gönderdi. Onlar da RABbe yakmalık sunular sundular, esenlik kurbanları olarak BOĞALAR KESTİLER.
M. Çıkış.....24:8 Musa leğenlerdeki KANI HALKIN ÜZERİNE SERPTİ ve, ‹‹Bütün bu sözler uyarınca, RABbin sizinle yaptığı ANTLAŞMANIN KANI budur›› dedi.

M. Çıkış.....32:31 Sonra RABbe dönerek, ‹‹Çok yazık, bu halk KORKUNÇ BİR GÜNAH İŞLEDİ›› dedi, ‹‹Kendilerine altın PUT YAPTILAR.

Buzağı yapanı, "Yeni ilahınız" diye halka sunanı, BAŞKAHİN mükafatlandıran TEK İLAHLI DİN olabilir mi?
Peygamberi PUT yapımcısı olan TEK İLAHLI DİN olabilir mi?
Peygamberleri kötülükleri yok edeceğine, Putu yok edeceğine, HEYKEL oarak BULUNDURMAK YASAK, GÖĞÜSLERİNİZDE besleyebilir, GÖNÜLLERİNİZDE TAHTLAR kurabilirsiniz VURGUSUNU PEKİŞTİRMEK için, muskacılar gibi PUT'un SUYUNU toplumuna İÇİRİRSE; "RAB" dediklerinde NELERİ kast ettiklerini de İLAN ETMİŞ OLURLAR.

PUT'u yapan ve İLAHINIZ diye takdim eden: Peygamberleri Harun.
PUT'un suyunu ayarsın diye içiren: Peygamberleri MUSA,
PUT'u yapanı ödüllendirip İLK KOHEN olarak ödüllendiren: İSRAİL TANRISI
PUT'u yüzünden ceza alanlar, PUTA SECDE etmeyen MASUM halk . Cezalandırılanların, kesinlikle PUT'a SECDE ETMEYEN HALK olduğu, yaptıkları vurgulamalardan ve olayın gelişmesinden belli. Ana-baba, çoluk-çocuk demeden konu-komşu ayrımı yapılmadan yerine getirilmesi emredilen bir katliam söz konusu.

Cezalandıranlar Put'a secde etmeyenler çünkü; put yapımını desdekleyen, yapılmış olan PUTA tapınmaları için halkı teşvik eden, direnelere karşı kılıç kullanmaktan çekinmeyen Yahudi RAHİP grubu, DİN adamları sınıfı, BAŞKAHİN soyu LEVİ'ler.

Put yapıldığı için ceza görmeleri gerekirken "Rab'bin ÖLDÜR emrine amadeyiz diye, canı gönülden katliam yapmaya talip oluyorlar. Rahip grubu Levililer tek-vücud halinde, seçilirlerse ideal BAŞKAHİNLER olacaklarını ispatlarcasına, RAB edindiklerine gelecek vaad eden davranışlar içinde, özümseyerek PUT kabullerini öyle bir yapmışlar ki, ölüm dalgası onların dışında ve vicdanların kontrol etmediği ellerinde kalıyor / ellerinden yayıylıyor.

Demek ki din grubunda olmanın birinci şartı GÖNÜLLERE YATIRILMAK İSTENEN buzağılara yer açacaksın. Yer açtığını, "aldım kabul ettim gönderene ait oldum" mesajını da, RAB yolunda, ATALARININ YAZDIĞI doğrultuda kan dökerek ispatlayacaksın. Yapılan herşeye TANRIDANDIR damgası vuracak. Asla ve asla imani hiçbir değerin yaşamasına ve yaşatılmasına mahal verilmeyecek.
   
 

Ceza görmesi gereken Harun, Musa ve Leviler CEZALANDIRICI oluyorlar.
Ve bu işlemler sonucunda İSRAİL TANRISI denilen, RAB dedikleri sakinleşiyor, tatmin oluyor.
İsrail Tanrısı neye öfkelenmiş olabilir?
Eğer Puta tapılmasına öfkelenseydi, Haruna, Musa'ya ve Levililere ceza verir, halkıda çoluk-çocuk demeden kıyıma götürmezdi. Harun ve Musa'yı o çok meşhur çarmasıyla çarpıp yok ederdi. (Sandığa dokunan, yan bakan gidiyormuş ya! Bir ara her sene bir KOHEN çarptığı kendi ifadeleri. Öyle hal almışki, onun ikamet ettiği bölmeye giren KOHEN'lerin beline dışarı çekebilmek için ip bağlıyorlarmış. Yahlaşık 300 sene içinde 300 KOHEN zaiyatı vermişler)

Harun ve Musa'yı yok etmese bile, Elçilikten kovar def-eder giderdi. Ama öyle olmuyor tam tersine put yaptıkları, suyunu içirdikleri ve içtikleri için ödüllendiriliyorlar. Direnenleri de cezalandırıyorlar. Zaten tersi olsa, yani sadece direnenler öldürülmüş olmasa 20.000 civarındaki Leviler, onbinlerce insanı dilim dilim ederlerdi.

İsrail Tanrısı Puta alenen tapılmasına karşı, gönüllerde bulunmasına karşı değil. Öyle olsaydı cezalananlar ve cezalandıranlar yer değiştirmiş olurdu. Sular şifa niyetine içilmezdi. Küçücük bebeler bile İMANLILARIN SOYUNDAN diye öldür emrinin kurbanları olmazdı. İçlerinde çevrelerinde olması bile kötü dürtülerinin uyanmasına sebep olan içsel temizlik komutu veren, ilahi / imani esintiler yüzünden, PUTPERESLERİN AMALEK'leri olmazlardı.

Kapı komşuları dendiğine göre, demek ki konaklananlar tek tek gezildi ve suyu içmeleri, İsrail Tanrısına BİAT'leri istendi. Biat etmeyenler öldürüldü. Endülüs'te Müslümanlara yapılanlara ne kadar yakın ne kadar koşu değil mi? Üst üste koyulduklarında nasılda birbirlerini tamamlıyorlar. Endülüs'te de:

Zorla Hıristiyan yapılmalar.
Hıristiyan olmayanların kılıçtan geçirilmesi.
Zorla yaptırılan ayinler katılmayanların katledilmesi,
Zorla DOMUZ eti yedirilmesi ve sadece bu işle ilgilenecek, DOMUZ etinin Müslümanlara yedirilmesine refakat edecek, DOMUZ KOLLUK KUVVETLERİNİN kurulması ve onların bu Tanrısal görevi büyük bir şevkle yerine getirmesi, Domuz eti yemeyenleri sevgi ve şefkat dolu kılıçlarıyla doğramaları. Ailede fazla direnen varsa, yemeyenlerin SOYLARININ kurutulması.
Hepsi Nasıl Olsa TANRI emri değil mi?
Onlarda Atalarının yapmış olduklarını yapmıyorlar mı?
"RAB" edindiklerinin emirlerini yerine getirmiş olmuyorlar mı?

Sonra 1492 Gırnata elveda ENDÜLÜS. Endülüs tarihini okumayan, ders almayan, fikir sahibi olmayan, Futbool, Ral Madrid, Ole, Fiesta, Dostluk ayaklarına takılıp kalanlar TÜRKİYE'nin ve MÜSLÜMAN'ların başına örülen çorapları anlayamazlar.

Mısrı'dan çıkanlar, çölde daha çok yeni olduklarına göre, YAPILARI olmadığı gibi çalınacak KAPILARI da olamaz."Kızım sana söylüyorum gelecek nesiller siz anlayın" türünden bir bildirimi agılayan İspanyollar, Amerika öncesi, hazırlık kampı babında, eller alışsın canlar az yansın kıyımsızlığıyla, MÜSLÜMANLARIN KAPILARINI çalıp hatırlarını sormuşlardır.

Astek, İnka, Maya öncesi yapılan bu eskizlerin, alıştırmaların kendilerine ne kadar faydalar sağladığı, TARİH SAYFALARI çevrilmeye başlandığında ortaya çıkıyor. Astek, İnka, Maya'lara kazandırdıları ise, çok lisan çok insan prensipleri doğrultusunda, İspanyolca öğrenmeye merak sardırılmaları ve ikonlarının yerine, haç üzerindeki putlaştırılan Oğul Tanrı'ya sahip olmaları.

   
  mısır çıkış
   
  Put'un suyunu içti denilen topluluk, .603.550 adet 20 yaş üzeri savaşan erkeği olan, 3 milyonluk nüfüsa sahiplermiş. (Bursa, 2,730,750 2011 nüfusu ile Türkiye'nin 4. büyük ili. Türkiye'nin İstanbul, Ankara ve İzmir'den sonraki 4.büyük il)
   
  mısır sürgünü 210
   
  Yoksa 210 (yahudi krolonojisi) yada 430 (Eski Ahit Tanrı sözü) yılda 70 (erkek) kişiden 3.000.000 (erkek kadın tümü) kişiye ulaştık diyenlerin Mısır çıkışından, Asur istilasına kadar geçen Yahudi kronolojisine göre 1312 - 555= 757 yada Arkeolojik kronolojiye göre; 1212 - 722 = 490 yılda nüfuslarını milyarlara ulaştırmış olmalıydılar. Üstelik Süleyman ve Davut dönemlerinde güvenlik içinde yaşarlarken. Oysa babil sürgününe kalan sağlardan gidenlerin sayısı 4600 kişi.
   
  nüfus artışı
   
  az Sizi SEÇTİM, SONSUZA kadar benim HALKIMSINIZ diyen, VAADLER veren TANRI olgusunun KORUYAMADIĞI "KAYIP 10 KABİLE" sayfasına buradan ulaşabilirsiniz
   
  Mısır'dan gelmeyenleri kendilerinden dışlamak için bu sayıları yükselttikleri kesin. Yoksa daha sonra savaşlar yapan devletler kuran insanların izahatını nasıl yapabilirler? Kendi asıl soylarını nasıl kamufle edipte onlardanmış gibi davranabilirler. (Kimbilir belkide Hiksosların tarihini çalmamışlardır, Geçmişlerini kendilerine maletmemişlerdir. Çalmaya gerek görmemişlerdir, çünkü onlar -belkide- Hiksos'ların, -belkide- Hiksoslarında maceralarını çalanların ta kendileridir. Kızıldenizi yararak Mısırdan çıkış yapanlarında hikayelerini çaldıkları ama yaşamadıkları için yer isimlerini BABİL'de kitapları yazarlarken kulaktan dolma bilgilere, duyumlara, hikayelere dayanarak kullandıkları anlaşılıyor. Eşekleri, atları sayanlar çıkış Rotası üzerinde dedikleri yer isimleri mevcud değil. Anılan isimlerde yerler olmayıncada bu nedenle nin hiç biri tutturamamış.)
   
  az Hz. MUSA ile MISIR'dan çıkanların YAŞADIKLARINI, kendilerine uyarlayanların SALLAMA ROTA ve HİKAYELERİ "MISIRDAN ÇIKIŞ" sayfasına buradan ulaşabilirsiniz
   
  papa
   
  marduk aya yorgi baphomet
   
  Verdikleri sayılar, Adana'nın tüm nüfusundan daha FAZLA bir büyüklüğü (ilçeleriyle birlikte) ifade ediyor. Tanrıları ile Ahitleşme suyunu;
3.000.000 kişiye kovalarda hazırlamakla başa çıkamayacaklarından,
Bu yöntemle AİTLEŞME suyunun içirilme işlemi aylarca süreceğinden,
Ahitleşme suyu için yüzlerce ton su hazırlanması gerektiğinden; onlarda çözüm olarak yanlarından geçen dereye tozu döküyorlar. Dereden su içirterek yada Hıristiyanlara örnek olan vaftiz ritüelini gerçekleştirerek işlerini halletmişler.

M. Çıkış.......32:20 Yaptıkları BUZAĞIYI alıp YAKTI, TOZ HALİNE gelinceye kadar EZDİ, sonra SUYA SERPEREK İSRAİLLİLERE İÇİRDİ
Yasa Kitabı..9:21 Yaptığınız günahlı nesneyi, o buzağıya benzer DÖKME PUTU alıp YAKTIM. Parçalayıp İNCE TOZ haline getirinceye dek ezdim. Sonra TOZU dağdan akan DEREYE ATTIM.

Elbette burada söz konusu olan ileriye yönelik bidirimlerde bulunmak. Zihniyetlerinin ilanlarını yapabilmek. Gelecek kuşaklara gelişimlerini, dinsizleşme yolunda, geçirdikleri evrimleri (ben Yahudilerin birşeye inandığını sanmıyorum. İnandıkları tek sey oluşturdukları Yahudilik zihniyeti. Bu söylediklerime HIRİSTİYANLARIN, toplumları kuş çıkacak, gökten gelecek..vs kandırmacalarıyla peşlerinden sürükleyen DİN PATRONLARIDA / ÖNDERLERİDE dahil), tuttukları yolları ve neler yapılması gerektiğini TANRI EMRİ olarak HER HARFİ TANRIDAN dedikleri kitaplarla DİN MASKESİ ile iletebilmek.

Burada mevzuu sadece Yahudilermiş gibi anlaşılmalar olmasın, çerceve dar tutulmasın, herkez boy aynasına bakmakla göremeyeceği zihniyetlerini tartsın diye şu açıklamayı yapmakta fayda var. Bu konuların, ifadelerin Hıristiyanları da ilgilendirdiği Endülüs örneğiyle verildi ama bir kez daha hatırlatmakta fayda var. Ellerindeki kutsal kitaplarının, yani "HER HARFİ TANRIDAN" dedikleri kitaplarının bir bölümü, ESKİ AHİTTEN meydana geliyor. .

Elbette; İsevi-Müslümanık gibi oluşumlara katılımcı yada alkışcı olarak destek verenler, "Amentülarımız bir, hadi kalk gidelim" diyenler, "madem Amentularımız birmiş bizde geldik" diyenler, "İnançsızlara karşı ittifaklar kurduk" diyenler, "bizde İttifakla katıldık" diyenler, "bizlerden iyi dalgakıran olur" diyenlerle, "onlara karşı çok iyi dalgakranlık yaptık" diyenler, El öpüp başa koyanlar, "Bugünkü" diye başladığı sözünü "Ahit'e uyanlar cennetliktir" diye tamamlayanlar, "Bizlerde bugünkülerle birlikte Cennette olmaya karar verdik" diyenler, çok kollu şamdamlardan medet umanlar, Cumartesi günleri saat 10-11 civarlarında işyerlerine gelip toplantılar yapan ama asla akit imzalamayanlar, terör, siyaset, ekonmik, insan hakları, işgaller vs konularında eşgüdüm halinde olanlar, aynada gördükleri yakışıklı suratlarını seyretmeyi bırakıp, arka planlarını değerlendirmeler.

"Her Harfi Tanrıdan" diye inançlarına temel aldıkları en azından oradan esinlemeler, örneklemeler, kehanetler çıkardıkları kitap; Yahudilerin ESKİ AHİT kitabı.
Ellerindeki kitapları yazan Kutsal metin yazarlarının tabi olduğu, esinlendiği, onayladığı kitap;.Yahudilerin ESKİ AHİT kitabı.
Oğul Tanrının kitap getirmektense tabii olduğu, ondan tebliğilerde bulunduğu kitap. BABA'mın dediği kitap; Yahudilerin ESKİ AHİT kitabı.

Kutsal metin yazarları zamanında HIRİSTİYANLIK DİNİ olmadığı gibi, YENİ AHİT diye bir kitapta yoktu. Yüzlerce yıl bu böyle sürdü. Dolaysıyla Kutsal metin yazarları sadece yazdıkları mektuplarıyla yetindiler ve tüm tapınmalarını Havralar da, o esaslar çerçevesinde yaptılar. Sofuluk derecelerine göre ama az ama eksik ama mutlaka bir YAHUDİ GİBİ YAŞADILAR ve BİR YAHUDİ gibi öldüler. Sept günü dinlendiler. Tıpkı, İSALARI & İSALARI (kitapların da 12 yaş farkıyla iki İsa var ) Annesi Meryem, diğer Meryemler, Havariler, Kutsal Metin yazarları..vb.. hepsi YAHUDİ olarak yaşadılar ve hepsi YAHUDİ geleneklerine görede gömüldüler.

Mısırdan Çıkış.....32:27 Musa şöyle dedi: ‹‹İsrailin Tanrısı RAB diyor ki, ‹Herkes kılıcını kuşansın. ordugahta kapı kapı dolaşarak KARDEŞİNİ, komşusunu, yakınını öldürsün.› ››
Mısırdan Çıkış.....32:28 Levililer Musanın buyruğunu yerine getirdiler. O gün halktan ÜÇ BİNE yakın adam öldürüldü.

Put yasaklarını sorarsanız, kedi kendilerine verecekleri cevap şudur. "Ha! o PUT YASAĞI her eylemde her bildirimde kullandığımız MASKELEMEDİR. Dinlerin Diyaloğuna katılıpta BİZDE SİZDENİZ, bizlerde İBRAHİMİ dinlerdeniz, aynı yüreklerimizde ki RAB'be bağlıyız derken KULLANDIĞIMIZ MASKENİN aynısı. Yaldızlanmış, biçimlendirilmiş, Altın varaklarla parlak hale getirilmiş, DIŞINDA kalanları kopyalayan, kendisi gibi gösteren / hissettiren MASKE. Siz baktığınızda, bizi siz gibi gösteren MASKE."
   
 
   
  Aksi olsaydı kitaplarını yakarlar, imanlı olmanın yollarını ararlardı. PUTUN suyunu İÇMEDİLER diye, bana bağlanmadılar diye, İmani değerler barındırıyorlar diye öfkelenen (veya öfkelenmeyen) yaratılmış bir varlığı Rab edinmezlerdi.

Gönüllere BUZAĞIYI YERLEŞTİRMEDİLER DİYE "ÖLDÜR" EMRİ VEREN ne Tanrı kabulleri olurdu, ne öldürme emirlerinin havada uçuştuğu çelişkiler yumağı kitapları olurdu, nede ensest ilişkiden her türlü sapkınlığı kadar renkli bir yelpaze içinde gösterilen Peygamberleri olurdu.

Yoksa boşuna mı? Harun'u PUT'cu ilan edip BAŞKAHİN/KOHEN atama hikayelerini, "her harfi Tanrıdan" dedikleri kitaplarına aldılar. DİNLERİNİN oluşumunda kullandıkları PUTPERES inançları sonraki nesillere aktarabilmek için bu tür anlatımlara kitaplarında yer açıyorlar.

DİNLERİNİN MANİFESTOSUNU Din kitaplarından duyurabilmek için, Samirinin buzağısı yapımını DİNİN PEYGAMBERİNE ihale etmişler.
DİNLERİNİN MANTALİTESİNİ anlatabilmek için, Put suyunu DİNİN PEYGAMBERİ eliyle halka içirtiyorlar. (Muskacılık yoksa onaların MUSa'sından mı geliyor? Musa'nın yaptığı büyü)
İNANÇ SİSTEMLERİNİ iyice ortaya koyabilmek için, Put yapanlar mükafatlandırılıp, PUT'u inkar edenler cezalandırılıyor.

Arada Rab değiştirilse bile, sen "Rab" dedi ki diye anlatımlarına devam edebilirsin. Amaç imansızlaştırmakta öte inançları yok etmek, inamayı kaldırmak olduğu için, kastedilenin o yada bu olması pek önemli değil. O rahatlık içinde sen "RAB" demeye devam et. "RAB'bin ACİZ KULU" dersin, o gideceği yere gider. Anlayan anlar. Anlamayan da, "benim gibi o'da TEK OLAN, ALEMLERİN RAB'bine sığınıyor" diye alkış tutar.

Kitapta yapılan tüm Tanrı vurguamalarının, ilah vurgulamalarının adresleri şunlar olsun yada sanılsın diye / adettendir diye, bir kaç kez, o korku duyulanın yada yolun başındayken insanların bildiği / bilinçlerine kaydettiği / "ONA" diye ibadetlerini yaptığının ismini geçiriverirsin.
   
  ESKİ AHİT'te YAHVE İSMİ KAÇ KEZ GEÇİYOR?... İSRAİL TANRISI MI VAR? İSRAİLİN TANRISI Mİ VAR? "TANRI İSİM SAYISI" sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.
   
  Artık kitapta geçirilen tüm "Rab, Tanrı, İlah" kelimeleri / anmaları ona malledilmeye başlanmıştır. Hıristiyanlar da o güçlü ismi o RAB ismini aldık kullanıyoruz demiyorlar mı? "Halkın bilinçlerinde yer etmiş ismi kullanıyoruz" diyorlar. İman ettiğimizin Rab olmasından dolayı değil tercüme gereği, tutulmuş isim olmasından dolayı "RAB ismini kullanıyoruz" diyorlar.
   
  VATİKAN .Katolik kilisesi din ve ahlak ilkeleri .....................www.meryemana.net/meryem/tr/misc.php?id=20&par=9&td=11

446 Eski Ahit'te yer alan kitapların Yunanca çevirisinde Tanrı'nın Musa'ya açınladığı sözle ifade olunamaz adı YAHVE, Kyrios ("Rab") olarak çevrilmiştir. Rab sözcüğü o zamandan beri İSRAİL TANRISININ Tanrılığını ifade etmek için kullanılmaya başlandı. Yeni Ahit bu güçlü "Rab" adını hem BABA hem de TANRI'NIN KENDİSİ olarak kabul edilen İsa için kullanıyor, bu bir yeniliktir.

Rab sözcüğünün, ismi tekrarlanamaz Yahve tarafından Musa'ya verildiği tarihten itibaren, Yahudiler tarafından kullanılan bu güçlü taraftar toplamış, beğeni kazanmış, tutulmuş isim, "BİZİM TARAFIMIZDAN'da, hem BABA TANRI hemde TANRININ kendisi kabul edilen İSA için kullanılıyor" diyor.

İşi dahada ileri getirip köklerinin geldiği YAHUDİLİĞE ve onların işaret ettikleri her "RAB" benimsemelerine nazire olsun diye Yahudi Tanrılarından başka, tanrı benimsemelerinin mümkün olduğunu da anlatılarak, "Dinimiz inancımız ÇOK RAB EDİNMEYE MÜSAİT sadece baş Tanrı Olarak OĞUL TANRIYA bağlanın yeter" denilmiş.

Esinleme...17/14 .....Çünkü Kuzu, RABLERİN RABBİ, kralların Kralı'dır. O'nunla birlikte olanlar, çağrılmış, seçilmiş ve O'na sadık kalmış olanlardır.»
   
  Aynı durum burada da söz konusudur. Rab diye tutturulmuş, her konuda bir aşağıya bir yukarıya sürülmüştür. kim kimi gördü belli değil.Tapınakta özel seanslar yapıyor dedikleri Başkahinin / Kohen'in TANRIYI bırakıp, "bu kitap senin mi? sorusunu, Rab'be sormak için kahinlere gitti" anlatımları ile meydan iyice bulandırılmış.

Eskiyle bağlarını kesmek için bulunan kitaplar / bulundu denilen yasa kitabı ve ortadan kaldırılan AHİT SANDIĞI, vahiylerden kalan esintileri silmek için yapılmış eylemler. Kimse Ahit sandığında ne olduğunu bilmiyor ama birileri "ben biliyorum, falanca Tanrının Yasa kitaplarını çok iyi bilendir" diye aralara saplanarak, ortaya görünümler eşliğinde kitaplar sürdüler. İnsanlar Ahit sandığında ve kaybolan kitaplarda neler olduğunu bilmeden klasaydı çok daha iyiydi. Asla bu kadar sapamazlardı.

"Ahit Sandığında bunlar vardı, Tanrının Yasa kitabında olanlar bunlardı" diye Sürgünle gelen fırsatları değerlendirenler, dağılmışlığı fırsat bilenler yıllar önce başladıkları VAHİYLERİ ÖRTME, YOK ETME, UNUTTURMA işlemlerini daha rahat yapar oldular.Özetle: Dine istedikleri biçimi verdiler.
     
  M AHİT SANDIĞI'nı YAHUDİLER KABUL EDER Mİ? Tanrının, KİMSENİN BİLMEDİĞİ KİTABI BULUNUR MU? "KAYIP SANDIK&KİTAP" sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.
   
  PUT YAPIM HİKAYESİ AHİT ANLATIMIYLA ŞÖYLE:
   
  MUSA "ÖLDÜRME" EMRİNİ DE ALDIĞI GÖRÜŞME İÇİN SİNA DAĞINA GİDER. Görüşme sonrası, Mısır'dan çıkmalarına öncülük ettiği topluluğunun yanına döner. ÖLDÜRME emrini, "ÖLDÜRME MANİFESTOSO" olarak yorumlatmak isteyenler, alabildiğine soyları yok etmeye başlamışlar ve katliamlarını her harfi Tanrıdan dedikleri kitaplarına kydetmişlerdir. İyi Yayhudi nasıl olunura örnekleme olsun diye.

Mısırdan Çıkış....31:18 TANRI Sina Dağı'nda Musa'yla konuşmasını bitirince, üzerine ELİYLE ANTLAŞMA koşullarını yazdığı iki taş levhayı ona verdi.
Sanki Tanrıdan sürekli yazılı taş levhalar alıyorlarmış gibi; levhalar üzerindeki yazının TANRI yazısı olduğunu hemen anlayıveriyorlar. (Musa Tanrısallaştırıldığına ve Harun'da peygamberi yapıldığına göre, Musa'nın el yazısı kast ediliyor olabilir. Taş levhaları tanrının kesemeyeceğini iki seferdede Musa'ya levha kestirerek anlatanlar, levhaları Musa kestiğine göre yazılarında onun tarafından yazılmış olduğu işaret ediyor olabilirler)

Topluluğunun konakladığı yere geldiğinde, toplumunu Harun'un yaptığı SAMİRİNİN BUZAĞISINA tapar bulur..... Taşlarda yazılı olduğu ÖLDÜRME emrinin nasıl ÖLDÜR emrine dönüştüğünün yasallaştığının hikayesidir bir yerde ALTIN BUZAĞININ yapımı

Anlatılanda esas olan, seçilmiş bir Peygamberin, böyle bir şey yapabileceğine inanlar tarafından kaleme alımış olması.
O anda, İMANIN en üst seviyede temsilcisi olan, İMANI en üst seviyede yaşayan Peygamberin PUT yapabileceğine ilişkin, "SAPKINLIK İNANÇLARINI" DİN SİSTEMLERİNİN içine monte ederek tuttukları yolları PEYGAMBER tavsiyesi olarak göstermenin bir yöntemi olsa gerek, putperes Peygamber tiplemeleri.

Sıradanlaştırılan Peygamber olgusuyla, PUTPERESLİĞİN normalliğini İNANÇLARIN içine yerleştirmek için benimsenen yöntem olmalı. Put yapan bir peygamberin DİN İÇİNDE VARLIĞINI kabul eden bir topluluk, inançlarının içine kamufle edilmiş bol miktardaki PAGAN TAPINMALARIN farkına nasıl varabilir?
   
  musa sina
   
 

Mısırdan Çıkış.....32:1 Halk Musanın dağdan inmediğini, geciktiğini görünce, Harunun çevresine toplandı. Ona, ‹‹Kalk, bize ÖNCÜLÜK EDECEK BİR İLAH yap›› dediler, ‹‹Bizi Mısırdan çıkaran adama, Musaya ne oldu bilmiyoruz!››
Elçilerin İşleri......7:40 HARUN'a, `Bize öncülük edecek İLAHLAR yap' dediler. `Çünkü bizi Mısır diyarından çıkaran o MUSA'ya ne olduğunu bilmiyoruz!'

Tanrısal hava içinde sergilenen Musa'yı toplumunun TANRI olarak gördüğünü açık açık yazıyorlar. Musa ortalıktan kaybolunca ONUN yerine başka İLAH yap demeleri Musa'yı İlah olarak gördüklerini gösteriyor.

Halkın YENİ İLAH taleplerini hazır beklediği belli olan TANRININ ELÇİSİ HARUN, itiraz edip "siz ne diyorsunuz" diyeceğine, "PUTTAN TANRIMI olur" diyeceğine RAB yapmak için hemen harekete geçer.

Mısırdan Çıkış.....32:2 Harun, ‹‹Karılarınızın, oğullarınızın, kızlarınızın kulağındaki altın küpeleri çıkarıp bana getirin›› dedi.
Mısırdan Çıkış.....32:3 Herkes kulağındaki küpeyi çıkarıp Haruna getirdi.

Mısırdan Çıkış....12:35 İsrailliler Musanın dediğini yapmış, Mısırlılardan ALTIN GÜMÜŞ EŞYA ve GİYSİ İSTEMİŞLERDİ
Mısırdan Çıkış....12:36 RAB İsraillilerin Mısırlıların gözünde lütuf bulmasını sağladı. Mısırlılar onlara istediklerini verdiler.
Böylece İSRAİLLİLER ONLARI SOYDULAR

Kırk haramilerin kendi içinde dürüst olma şartı gereği Yahve dürüst rüşvet almaz tanrı olarak nitelendiriliyor. Mısır halkını "her harfi kendinden" denilen kitapta övgüyle bahseden Tanrıları, KIRK HARAMİLERİN İÇ dürüstlük gerereğince İÇİNİZDEN DÜRÜST önderler seçin diye emir veriyor.

Mısırdan Çıkış....18:21 Bunun yanısıra halkın arasından Tanrıdan korkan, yetenekli, HAKSIZ KAZANÇTAN NEFRET eden DÜRÜST ADAMLAR SEÇ; onları biner, yüzer, ellişer, onar kişilik toplulukların BAŞINA ÖNDER ATA


Tanrı soygun yapmalarını onayladığına göre, o dinin DÜRÜSTLÜK anlayışı ne olabilir? "Çalmayın emrini veren Tanrı hemen öncesindeki soygundan övgü ile bahsediyorsa, "ÖLDÜRME" emri gibi, "ÇALMA" emride sadece kendi içlerinde bağlayıcı bir emir olarak kalır. "10 emirden geriye kalan emirlerde sadece bizler için geçerli" demenin Tanrısal yolu böyle olur. Yahudilik zihniyet MANİFESTOSU ilanı da ancak böyle KUTSANABİLİR. Soygun ancak böyle RUHSATLANABİLİR.

Kaçış sahneleri ise elbette ilahi vahiylerin kendilerine yorumlamaları ile çözülüyor. Sayıları üç milyon imiş.(Bursa, 2,730,750 2011 nüfusu ile Türkiye'nin 4. büyük ili. Türkiye'nin İstanbul, Ankara ve İzmir'den sonraki 4.büyük il)

603.550 adet 20 yaş üzeri (Çölde Sayım.....1:46 Sayılanların toplamı 603 550 kişiydi) savaşan erkeği olan topluluk, kadeş savaşına bile 35-40 bin askerle katılan Mısırlılardan kaçıyor. Kaçtık dedikleri yerlerde yine Mısır ülkesinin sınırları içinde. İnandırıcılığını siz düşünün. (Üç milyon kişiyi onlu sıralar halinde birer metre arayla arka arkaya koyarsanız konvoyun uzunluğu 300.000 mt = 300 km oluyor. Hayvanları eşyaları, arabaları bu sıralamaya dahil ederseniz, saflar arasındaki ortalama mesafe iki metereden az olmayacağı (600 km) ortada. Firavun, önünden kaçan Musa ve adamlarına yetişiyor ama kuyruğun başına gitmesi için konvoy sabit durursa molalı haftalarla ölçülebilen zamana ihtiyacı var.)

     
  mısır
 


  kızıldeniz geçiş
   
  exodus mısır
   
  deniz
   
  az Hz. MUSA ile MISIR'dan çıkanların YAŞADIKLARINI, kendilerine uyarlayanların SALLAMA ROTA ve HİKAYELERİ "MISIRDAN ÇIKIŞ" sayfasına buradan ulaşabilirsiniz
   
  Musa'nın Sina dağına gitmesinden hemen sonra "Mısır'dan birlikte çıktık" diyenler, kapılarına işaret koyarak Tanrıları tarafından korunduklarını bilenler, Firavunun takibinden denizin yarılmasıyla kurtulanlar ve daha sayısız TANRI MUCİZELERE tanıklık edenler, tanrı tarafından seçilmiş olan, tanrının ELÇİSİ HARUN'a "bize öncülük yapacak bir İLAH" yap derler.

Mısırdan Çıkış.....32:1 Halk Musanın dağdan inmediğini, geciktiğini görünce, Harunun çevresine toplandı. Ona, ‹‹Kalk, bize ÖNCÜLÜK EDECEK BİR İLAH yap›› dediler, ‹‹Bizi Mısırdan çıkaran adama, Musaya ne oldu bilmiyoruz!››

Halkın YENİ İLAH taleplerini hazır beklediği belli olan TANRININ ELÇİSİ HARUN, itiraz edip "siz ne diyorsunuz" diyeceğine, "PUTTAN TANRIMI olur" diyeceğine RAB yapmak için hemen harekete geçer.

Mısırdan Çıkış.....32:2 Harun, ‹‹Karılarınızın, oğullarınızın, kızlarınızın kulağındaki altın küpeleri çıkarıp bana getirin›› dedi.
Mısırdan Çıkış.....32:3 Herkes kulağındaki küpeyi çıkarıp Haruna getirdi.
Mısırdan Çıkış.....32:4 Harun altınları topladı, oymacı aletiyle BUZAĞI biçiminde dökme bir PUT yaptı. Halka, ‹‹Ey İsrailliler, sizi MISIRDAN ÇIKARAN TANRINIZ budur!›› dedi.

Tanrının vekili olan, tanrı tarafından seçilmiş olan daha sonra tanrının hizmetlisi atanacak kadar tanrının beğenisini kazanmış biri (harun) TANRI BU DİYE BUZAĞI yapıyorsa, "MISIR'dan ÇIKTIK" diyenlerin ATALARINDAN BABALARINDAN nakil aldıkları TANRI anlayışları BUZAĞI etrafından şekillenmiş demektir.

Neden Harun kendisine İLAH yap denilince BUZAĞI putunu yaptı? Harun Musa gibi seçilmiş bir değil miydi? Topluluğunu doğru yola iletmek için TANRI tarfından görevlendirilmiş, tanrı adamı değil miydi? Tanrıyı en iyi bilenler Musa ve Harun değil miydi? Musa Tanrı tarafından seçilip görevlendirilmeden Harun Tanrı tarafından seçilip yola çıkartılmamış mıydı?

Mısırdan Çıkış.....4:14 RAB Musaya öfkelendi ve, ‹‹Ağabeyin LEVİLİ HARUN var ya!›› dedi, ‹‹Bilirim, o iyi konuşur. Hem şu anda seni KARŞILAMAYA geliyor. Seni görünce sevinecek.
Mısırdan Çıkış.....4:27 RAB Haruna, ‹‹Çöle, Musayı karşılamaya git›› dedi. Harun gitti, onu Tanrı Dağında karşılayıp öptü.
"AĞABEYİN Harun" deme yerine, "AĞABEYİN LEVİLİ HARUN" tanımlaması yapılıyor. Musa'nın başka Harun adında ağabeysi vardıda (üvey) bu "LEVİLİLİ ağabeyin Harun'mu" dendi?

Harun, Musa'yı bunca mucizeyi yaşadıktan sonra bile anlayamadıysa ATALARINDAN gördüğü BUZAĞI'yı Rab olarak biliyorsa, Musa'yı anlayamayan FİRAVUN'un suçu ne idi? Her ikiside pratikte de, teoride de TANRI TAYİN ETME yetkisine haiz olduğuna inanıyor ve TANRILAŞTIRDIKLARI PUTLARA tapıyor.

BAAL gibi TANRISALLAŞTIRILAN Musa'yı PEYGAMBERİ HARUN'un anlayamamış olması mümkün mü? Eğer anlayamamış olsaydı ÖFKELİ TANRI önce Levileri ve HARUN'u yakıp yok etmesi gerekmez miydi?

Mısırdan Çıkış.....7:1 RAB, ‹‹Bak, seni firavuna karşı TANRI GİBİ YAPTIM›› dedi, ‹‹Ağabeyin HARUN SENİN PEYGAMBERİN OLACAK.
Mısırdan Çıkış.....4:16 O sana sözcülük edecek, senin yerine halkla konuşacak. Sen de onun için TANRI GİBİ OLACAKSIN.

Tanrısal hava içinde sergilenen Musa'yı, toplumunun TANRI olarak gördüğünü açık açık yazıyorlar. Musa ortalıktan kaybolunca ONUN yerine başka İLAH yap demeleri Musa'yı İlah olarak gördüklerini gösteriyor.

Mısırdan Çıkış.....32:5 Harun bunu görünce, BUZAĞININ önünde bir SUNAK yaptı ve, "Yarın RAB'bin ONURUNA BAYRAM olacak" diye ilan etti.
Mısırdan Çıkış.....32:6 Ertesi gün halk erkenden kalkıp yakmalık sunular sundu, esenlik sunuları getirdi. Sonra oturup yediler, içtiler, kalkıp alem yaptılar.

Elçilerin İşleri......7:40 HARUN'a, `Bize öncülük edecek İLAHLAR yap' dediler. `Çünkü bizi Mısır diyarından çıkaran o MUSA'ya ne olduğunu bilmiyoruz!'
Elçilerin İşleri......7:41 Ve o günlerde BUZAĞI biçiminde bir put yapıp ona kurbanlar sundular. Kendi elleriyle yaptıkları bu put için bir şenlik düzenlediler.

Peygamber neyi, Tanrı ve Rab ilan etti? Samirinin buzağısını Tanrı ve Rab ilan etti. Bu ilanlada BUZAĞIYI GÖNÜLLERE İÇİRMİŞ oldu. Hiç peygambere PUTCULUĞU yakıştıran, PUTculuğu normalleştirip "ALLAH'A" ORTAK KOŞMAYI tavsiye eden bir kitap İLAHİ OLABİLİR Mİ?
   
  altın buzağı
   
  Firavun Musa'yı tanrı gibi görüp ona biat etmemişti ama Tevhid inancına çağrılan ve o inanç çevresinde kalması gerekenler, MUSA'yı TANRI olarak kabul etmişler. Musa'yı TANRI olarak kabul ettikleri için de yokluğundan boşluk duyup peşine düşmüşler.

Musa ortalıktan kaybolunca, göçebe halk TANRI TANRI ile görüşmeye gitmez TANRI BİZİ TERKETTİ mantığıyla olsa gerek hemen yeni ilah arayışlarına girmişler. Yeni İlah arayışları yine "her harfi tanrıdan" (1. Musa'ları 2. Musa Ezra'ları, Daniel, Hezekiel, din meclisleri, rabbiler..vb) diyerek kabul ettikleri kitaplarında, kutsal metin yazarları tarafından DİNİ KAYNAKLARININ iyice anlaşılabilmesi için "gururla ve iftiharla" ilan edilmiş. Zihniyet varislerine inanç kaynakları, vurgulanarak aktarılmış.

Mısırdan Çıkış.....4:28 MUSA DUYURMASI için RABbin kendisine söylediği bütün sözleri ve GERÇEKLEŞTİRMESİNİ BUYURDUĞU bütün BELİRTİLERİ HARUNA anlattı.
Mısırdan Çıkış.....4:29 Musayla Harun varıp İsrailin bütün ileri gelenlerini topladılar.
Mısırdan Çıkış.....4:30 HARUN RABbin Musaya SÖYLEMİŞ olduğu HER ŞEYİ onlara anlattı. MUSA da halkın önünde BELİRTİLERİ GERÇEKLEŞTİRDİ.

Tanrılarının ne kadar sinirli olduğunu asla hataya müsaama göstermediğini, yılda bir LEVİLİLERDEN olan BAŞKAHİNLERİ yok etmesinden anlaşılmıyor mu? Kaç baş kahinin nasıl öldürüldüğünü söyleyenler kendileri. Demekki HARUN BUZAĞI yapmakla İSRAİL'in TANRISINI, YAHVE'yi DEŞİFRE ETMEKTEN başka bir suç işlememiş ki, TANRISININ ŞİDDETİNE maruz kalmamış.
   
  kohen
   
  Tanrıları "cezalandıracağım" diyor / "Tanrısal Musa cezalandıracağım" diyor ama put yapanları değil PUTA onay vermeyenleri, suyunu içmeyenleri PUTLA uzaktan yakından ilişkisi olmayanları cezalandırıyorlar Put yapan Leviler-Harun taraftarları, kılıç kuşandılar ve diğer insanlara saldırıyor. Harun soyu böylece, ceza yerine CEZALANDIRICI kimliğini İSRAİL TANRISININ emriyle kazanmış oldu.

İsrail Tanrısının gözdeleri olarak sonsuza kadar Tapınak görevi verilerek onurlandırıldılar. Kahinlik artık onların sınıfına ait, bir ayrıcalık haline gelmişti.

Mısırdan Çıkış.....40:13 Haruna kutsal giysileri giydir, bana kâhinlik etmesi için onu meshederek kutsal kıl.
Mısırdan Çıkış.....40:14 Oğullarını getirip mintanları giydir.
Mısırdan Çıkış.....40:15 Bana kâhinlik etmeleri için babaları gibi onları da meshet. Bu mesh onların kuşaklar boyu sürekli kâhin olmalarını sağlayacak.››

İç temizliğinden ve kendisine bağlılığından şüphe duyduklarını bile "anında yok etti" dedikleri tanrıları, gözünün önünde hemde görüş (görebildiği) yapabildiği GÜNDÜZ VAKTİNDE yapılmış olan PUT; kendi BETİMLEMESİ olmasaydı LEVİLERİN köklerini kazıması gerekmez miydi?

Çölde Sayım......25:4 Musa'ya, "Bu halkın bütün önderlerini GÜNDÜZ BENİM ÖNÜMDE ÖLDÜR " dedi, "Öyle ki, İsrail halkına öfkem yatışsın."
   
  İsrail'in TANRISI o kadar acımasız ki, kurallara uymayan Kahinleri anında cezalandırdığı gibi, İZİNSİZ KENDİSİNİ GÖZETLEYENLERE karşıda müsahama göstermeyeceğini kesin bir dille bildiriyor. Aslında meydanda duran ama şeklini kimsenin görmesini, istemediği PUT gibi. ALTIN BUZAĞI karşısında DEVEKUŞU davranışında bulunun diyorlar. Görseniz bile BUZAĞILARI, İKONLARI görmemiş gibi davranın diyorlar.
   
  DEVEKUŞU
   
  OYSA TANRIYI GÖRMEK İÇİN GRUP TURLARI BİLE DÜZENLEMİŞLER. İleri gelenler muhakkak daha sonra Yitro'nun önerisiyle Hakimleri oluşturacak olan 70 kişidir (Sanhedrin'in temelini oluşturan) . Onlar gerçeği görmeli ama gördüklerini GİZEM perdesi altında tutarak halkı İDEOLOJİK İNANÇLARI doğrultusunda yönlendirebilmeliydiler.

"İnsanın atası, TANRI görünümünde yaratıldı" derlerken neyi kast ediyorlar pek belli değil. Soru şu: Harun görüşmede Tanrı'yı İNSAN sülietinde görseydi BUZAĞI'mı yapardı, yoksa; Roma-Yunan heykellerine yani İNSANA benzer mi yapardı? Harun Buzağı yaptığına göre demekki gördüğü ELOHİM değildi?

ALTIN BUZAĞI ile anlatılan ANA konu; edinilen tanrının göğüslere yerleştirilmesi ve Tanrı isim değiştirmeleri adı altında gelinen noktanın bildirimi. Kurulan ittifakın adresinin açıklığa kavuşturulması. Tanrı inancı olsa, Musa ismimi kitabından / listeden sil diyebilir mi? Tanrıyı görmüş olan anon azametiyle karşılaşmış olan TANRIYA kafa tutabilir mi?

M. Çıkış.....32:32 Lütfen günahlarını bağışla, yoksa yazdığın kitaptan ADIMI SİL.››

BUZAĞI YAPILMADAN HEMEN ÖNCE, HARUN'la birlikte (Tanrı hariç Sanhendrin / yüce meclis kuruluşlarıda 73 kişi) yetmiş üç kişi Sina dağına çıkarak TANRI'yı GÖRÜYORLAR. (Laciverttaşının üstüne AYAKLARI ile basan Gök gibi duru tanrıyı görüyorlar) Gördükleri İnsan şeklinde olsaydı HARUN BUZAĞI heykeli yapıp "İLAHİNIZ bu" mu derdi, yoksa; İNSAN şeklinde birşey yapıpta " İLAHINIZ bu" mu derdi? YİYİP İÇİP geri dönüyorlar. (Görüşüyorlar mı? Görüşülecek birşey var mıydı? Yoksa 73 kişilik meclis BUGÜN OLDUĞU gibi neye TAPILIP neye TAPILMAYACAĞINA karar mı verdi?)

M.Çıkış.....24:9 Sonra Musa, HARUN, Nadav, Avihu ve İsrail İLERİ gelenlerinden YETMİŞ kişi dağa çıkarak
M.Çıkış.....24:10 İSRAİLİN TANRISINI GÖRDÜLER Tanrının AYAKLARI ALTINDA LACİVERTTAŞINI andıran bir döşeme vardı. Gök gibi duruydu.
M.Çıkış.....24:11 Tanrı İSRAİL SOYLULARINA ZARAR vermedi. TANRIYI GÖRDÜLER , sonra yiyip içtiler.

Hezekiel.....1:26 Başları üzerindeki kubbenin üstünde LACİVERTTAŞINDAN yapılmış tahta benzer bir nesne vardı. Yüksekte, tahtı andıran nesnede İNSANA BENZER biri oturuyordu.
Hezekiel.....1:27 Gördüm ki, beli andıran kısmının yukarısı içi ateş dolu maden gibi ışıldıyordu, belden aşağısı ateşe benziyordu ve çevresi göz alıcı bir ışıkla kuşatılmıştı.
Hezekiel.....2:1 Bana, ‹‹Ey insanoğlu, ayağa kalk, seninle konuşacağım›› dedi.

DAHA SONRA SİNA DAĞI ÜZERİNE GELEN BULUT İÇİNDEN MUSA TANRI ile GÖRÜŞMEYE GİDİYOR. Bu görüşme sırasında HARUN ALTIN BUZAĞIYI yapıyor ve akabinde, TANRI tarafından Tapınakta kendisine hizmet etmesi için BAŞ KAHİN / KOHEN yapılarak ÖDÜLLENDİRİLİYOR.

M. Çıkış.....24:16 RABbin görkemi Sina Dağının üzerine indi. Bulut dağı ALTI GÜN örttü. YEDİNCİ GÜN RAB bulutun içinden MUSAYA SESLENDİ.
M. Çıkış.....24:17 RABbin görkemi İsraillilere dağın doruğunda YAKICI BİR ATEŞ gibi GÖRÜNÜYORDU
M. Çıkış.....24:18 Musa bulutun içinden dağa çıktı. KIRK GÜN KIRK GECE dağda kaldı.

M. Çıkış.....32:7 RAB Musaya, ‹‹AŞAĞIYA İN›› dedi, ‹‹Mısırdan çıkardığın halkın BAŞTAN ÇIKTI.
M. Çıkış.....32:4 Harun altınları topladı, oymacı aletiyle buzağı biçiminde dökme bir put yaptı. Halk, ‹‹Ey İsrailliler, sizi Mısırdan çıkaran Tanrınız budur!›› dedi.

Görüşmenin hemen akabinde, Tanrıyı gördüğü gibi / yakıştırıldığı gibi ŞEKİLLENDİRMESİ kadar normal birşey olabilir mi? Yüce meclis sayılarınca dağa çıkan dire SEÇKİN kişiler neden BUZAĞIYA karşı çıkmadı. Eğer seçkin kişiler İKONA karşı çıksaydı, HALK ÇOŞKUYLA ALTIN BUZAĞI çevresinde TAPINMALARA başlayabilir miydi?
Toplumda seçkin olmak önderlikten / Liderlikten geçmiyor mu?

Seçkin denilen YETMİŞ ÜÇ KİŞİNİN arasında KABİLE LİDERLERİNİN olmaması mümkün mü? YETMİŞ ÜÇ kişinin içinde DİN ÖNDERLERİ ve Musa ile kıyas yapılan YEŞU'nun olmaması mümkün mü? Din önderleri, Yeşu, Liderler, Nadav ve Avihu ALTIN BUZAĞIYA ONAY VERMEMİŞ OLSAYDI, halk BUZAĞIYA tapınabilir miydi? Dağa gidenlerin hepsi aynı fikirdeydiki ALTIN BUZAĞI TAPINMASI meşrulaştı.

Musa, İsrailliler Mısır'dan çıkmadan önce gelip, halkı ile uzaktan uzağa tanışıyor. (Üç milyon kişiydik diyorlar. TV yayını yok ki duyurularla kendisini tanıtabilsin. Bir kaç ayda Bursa il nufusundan fazla olanlarla tanışmak, onlara duyurular yapmak mümkün mü?(Bursa, 2,730,750 2011 nüfusu ile Türkiye'nin 4. büyük ili. Türkiye'nin İstanbul, Ankara ve İzmir'den sonraki 4.büyük il) Yakın tanışma Firavunla görüşmeler sürerken mümkün olmayacağından, onlar Musa'yı dinleyipte yola çıkmış olamazlar. Liderlerinin sözü ile hareket etmiş olmalılar.

Bu nedenle Musa'yı saymayabilirler, mucizeleri eksildiğinde fikir değiştirebilirler. Ama hep başlarında olacak olan LİDERLERİNİN sözünden çıkamazlar. Liderlerinin sözünden çıkamayacaklarına göre ALTIN BUZAĞI TAPINMASINA HARUN ile birlikte LİDERLERDE "gördüğümüz bu" diye destek ve teminat verdiler. Kitaplarında herşey neden bu kadar açık? Başka türlü "Her harfi tanrıdan" damgalı tapınma adreslerini (çevreye rahatsızlık vermeden) zihniyet varislerine nasıl aktarabilirler?

AÇIK AÇIK; "ALEMLERİN RABBİ OLAN", herşeyi yoktan var eden, herşeyi YARATAN "ALLAH'a" değil, tapındığımız, taptırdığımız, "Tanrı" diye sunduğumuz ve çeşitli isimler vererek tanıttığımız bir YARATILMIŞIN peşine takıldık gidiyoruz diyorlar. "Eğer, bağlı olduğumuz "ALLAH" olsaydı istemediği sürece kim görebilirdi?" diyorlar. (Hz. Musa istediği halde, "ALLAH'ta bak şu dağa" dediği halde, tasavvur edebileceği -algılayabileceği- görüntüyü göremedi. Dağ yok oldu, Hz. Musa bayıldı) Daha ne kadar açık söyleyelim, güreşte yenilip GÖRÜNMEMEYİ beceremeyen'in bırakın TANRILIĞINI, ilahi bir değerinden bahsedilebilir mi?

Edindikleri yada çevresine toplanıp TAPINDIKLARI (Harun Tanrı görme gezisinden sonra Tanrı İkonu olarak BUZAĞI yaptığına göre Buzağı putu olmalı) GÖRÜNMEMEYİ başarabilseydi, İNSANLARA görme YASAĞI gelir miydi? Tepenin görme uzaklığındaki mesafede çepeçevre sınırlar çizilip "GÖREN ölür" derler miydi? Görünmezliği BECEREMEYEN, açıkta duran İKON'un görülmesine başka türlü nasıl mani olabilirlerdi?

M.Çıkış....24:9 Sonra Musa, HARUN, Nadav, Avihu ve İsrail İLERİ gelenlerinden YETMİŞ kişi dağa çıkarak
M.Çıkış....24:10 İSRAİLİN TANRISINI GÖRDÜLER Tanrının AYAKLARI ALTINDA laciverttaşını andıran bir döşeme vardı. Gök gibi duruydu.
M.Çıkış....24:11 Tanrı İSRAİL SOYLULARINA ZARAR vermedi. TANRIYI GÖRDÜLER , sonra yiyip içtiler.
Hezekiel.....1:26 Başları üzerindeki kubbenin üstünde LACİVERTTAŞINDAN yapılmış tahta benzer bir nesne vardı. Yüksekte, tahtı andıran nesnede İNSANA BENZER biri oturuyordu.

Bu durumda Tanrıyı GÖRDÜKTEN sonra HARUN'un yaptığı ve işte yeni İLAHINIZ dediği ALTIN BUZAĞI kime benziyordu dersiniz?
İsminin tekrarını sevmeyen ve yasak getiren fiziki İKONUNUN ortalıkta dolaşmasını ister mi?
Elbette istemez. Tanrılaştırıp Harun'u ona Peygamber yaptığı Musa'sı ile Paniklenir. Kan sürme ile Ahitleşen tanrı PUT SUYUNUN içirilmesiyle de yerleştiği gönüllerde rahat bir nefes alır.

M.Çıkış.....19:21 RAB, ‹‹Aşağı inip halkı uyar›› dedi, ‹‹Sakın BENİ GÖRMEK için sınırı geçmesinler, yoksa BİRÇOĞU ÖLÜR.

Tanrı tarafından, Tanrı gibi yapılandırılan Musa hariç İleri gelenlerden, beylerden 73 kişi TANRI görme turuna çıkıyorlar ve TANRIYIDA GÖRÜYORLAR. "Halka da sınır çizip geçerseniz ölürsünüz diye tehdit ettik" diyerekte, edinilenin GÖRÜNMEME ÖZELLİĞİ olmadığını zihniyet torunlarına aktarmış oluyorlar. Tanrının görünüp görünmeme seçeneğine haiz olmadığını aktarma dertleri olmasa, neden "sınır çizdik görmeyi yasakladık" desinler?

Tanrı değilmi, görülmek istemezse görülmez olmalı. "Tanrıyı görme" yasağı duyurusunun, edinilen Tanrının vasıfsızlıklarını bildirmekten başka bir amacı olabilir mi? Kitaplara ismini yazdığımız Tanrı, "isterse, istediğine görünüp istediğine görünmez vasfında değil" demenin, usuletli ve suhuletli yolu değil mi "görme yasağı" getirildi demek?

 


  SANHEDRİN
   
  enel hak YAHUDİ İNANCINA YÖN VEREN MECLİSİN İŞLENDİĞİ "SANHEDRİN KURULU" SAYFASINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ.
   
  levililer katliam
   
  TANRIYI DEŞİFRE etmesinden dolayı PEYGAMBERİ olduğu MUSA'nın öfkesini üzerinde toplayan Harun;
Bir takım TANITIMLARI / SUNUMLARI öne çekmekten öte birşey yapmamış olmalı ki,
Tanrı kabullerini hızlandırmaktan başka bir eylemde bulunmamış ki,
Tanrıya bağlılığı gösteren seronominin zamansız başlatmasının dışında bir fiil işlememiş ki,
TANRI PUTUNUN SUYUNU İÇMEYENLERİN, put yapımcıları Leviler tarafından ÖLDÜRÜLMESİYLE sakinleşiyor

BAAL'ın 400 peygamberi var ben ise tek peygamber olarak kaldım diye bir yakınmayı kutsal kitaplarına alıp BAAL'ın İLAHLIĞINI / TANRILIĞINI meşrulaştıranlar, hiç bir zaman İLAHİ vahiylerle beslenmiş, onları nakleder durumda olabilir mi? Onların kitaplarındaki İsimlerin İLAHİ elçilere benzemesinin tek nedeni DİNLERİN İÇİNDE KENDİLERİNİ kamufle edebilmek için.

ŞEYTAN KİTAP indiremiyeceğine göre YAPISI (gecenin karanlığında ilerleyen karınca gibi) gereği, var olan inançların içinde başka türlü nasıl ilerleyebilir? "DOĞRU SÖZLÜLERDENİM" diye nasıl yemin edipte "SONSUZ HAYATI" nasıl vaad edebilir, aldatmacası olmasa? Oysa her canlı öldükten sonra sonsuz hayat sürecektir. Ama Cennette ama Cehennemde. Taraftarlarına yaldızlı sözleri nasıl fısıldayabilir? Elbette var olan birtakım şeyleri kullanarak amacı doğrultusunda (İmanı yok edip, "ALEMLERİN RABBİ OLAN ALLAH'a" şükreden bırakmayıncaya kadar) ilerleyecektir.

1 Krallar..........18:22 İLYAS konuşmasını şöyle sürdürdü: ‹‹RABbin PEYGAMBERİ olarak sadece BEN KALDIM. Ama BAALIN DÖRT YÜZ ELLİ PEYGAMBERİ  var.

Peygamberden ne anladıkları, her önüne geleni TAPINDIKLARI TANRILARI adına PEYGAMBER ilan ettikleri kendi ifadelerinden anlaşılıyor. Kafalarına uyan HER KAHİN, BİLİCİ, FALCI onlar için peygamber unvanlı biri oluyor.
Her biri başka varlıkların temsilcileri olmalıki,
400 peygamberin söyledikleride farlı RAB olarak gördüklerinin görüşleri olmalı ki,
görüşler arasında uçurumlar olmalı ki, aldıkları cevaplardan tatmin olmayıp 401. peygamberi aramaya başlıyorlar.

Her peygamber dedikleri bir RAB dediklerine bağlı olsaydı farklı görüşler ortaya çıkar mıydı? Bu durum "PAPA'yı KUTSAL RUH" seçiyor diyenlerin hallerine benziyor. Kutsal Ruh'un seçti dedikleri tüm Papa'lar oy çokluğu ile günlerce süren pazarlıklardan sonra seçilmiş.

2 Tarihler ...18:5 İsrail Kralı AHAV  DÖRT YÜZ PEYGAMBER toplayıp, "Ramot-Gilat'a karşı savaşalım mı, yoksa vaz mı geçeyim?" diye sordu. .......
2 Tarihler ...18:6 Ama Yehoşafat, "Burada danışabileceğimiz RAB'bin BAŞKA PEYGAMBERİ YOK MU?" diye sordu.

Kitaplarındaki kahramanlarının taptığı TANRI gerçekte BUZAĞI olmalıki, peygamber olarak seçilmiş ve Tanrının yapacağı şeyleri MUSA'dan bir bir dinlemiş olan Harun'ları YENİ İLAH denilince hemen ALTIN BUZAĞIYI yapıyor. Tanrı inancındaki değişikliği yeni İlah ALTIN BUZAĞI ile ilan eden Harun'a kardeşi ve TANRISI konumundaki Musa, BUZAĞI PUTUNU toz haline getirp SUYUNU toplumuna içirtmekle destek oluyor.

Peygamberi tapının diye çağrılar yaptığı tanrıyı, BUZAĞI olarak betimliyor ve sonrasında da ödüllendiriliyorsa yapılan ALTIN BUZAĞI TANRI tiplemesinde hata yok demektir.

Ardından gelip, tapılan ALTIN BUZAĞI ile SEMBOLLEŞTİRİLEN tanrıya tapılmasına değilde, insanlara dayatacakları TANRI BİÇİMİNİNİN ortaya çıkmasına çok SİNİRLENDİĞİ, PUT SUYUNU İÇİRDİKTEN sonra sakinleşmesinden belli.

ALTIN BUZAĞI TANRI suyunu HALKIM dediği insanların içmesiyle ve içmeyenlerin put yapımcısı Leviler tarafından öldürülmesiyle sakinleşen TANRI olarak bellenenin nakledilen hallerinden belli değil mi? Artık tanrı olarak gönüllere içirilmiş, göğüslerde beslenmeye alınmıştır. BUZAĞI olarak nasıl mutlu olmasın ki?

Gönüllere içirilenin ALTIN BUZAĞI olduğu, yok edip çöllere savrulması gereken PUTUN ve onun TOZUNUN SU ile KARIŞTIRILIP içirilmesinden belli. Tanrının su ile gönüllere inançlara girmesiyle sakinleşmesinden belli.

BUZAĞI PUTUNU YAPAN LEVİLERİN ÖLDÜREN / ÖLDÜRECEK TARAFTA olması, Harun'u KAHİN olarak seçenin ALTIN BUZAĞI olduğu bu sahnelerden anlaşılmıyor mu? Tüm bu ifadeler gelecek nesillere buzağıyı tanrı olarak benimsediklerini anlatmıyor mu? Peygamberi buzağı yapıp tapılmasını emrettiyse onu PEYGAMBER ilan eden, tanrısıda BUZAĞIDIR.

Baal'ın atadıkları Baal'ın peygamberi oluyorsa, Buzağıyı "TANRIM" diye süreni de atayan ALTIN BUZAĞI ikonlu TANRIDIR. Doğruyu, DİNE çağrılarda bulunacak olan PEYGAMBER bilmiyorsa, onun ağzının içine bakan, onu önder olarak görenler nasıl bilebilir? Buzağıyı yapan, TANRISI tarafından ödül alıyorsa, "yaptığı putun" TEMSİL ettiği TANRI olmama ihtimali var mı?
   
  ÖFKELENMEK İSTEYEN BİR TANRI...
ÖFKELENEN, GEREKTİĞİNDE (senariste bağlı) ÖFKESİNE MANİ OLUNABİLİNEN BİR TANRI...
YARATILAN TARAFINDAN İKNA EDİLEBİLEN, HATTA KANDIRILABİLEN BİR TANRI...
YAPACAKLARINDAN VAZGEÇEN TANRI.....
KÖTÜLÜK YAPAN TANRI....
SÖZÜNDEN DÖNEN TANRI...
UNUTTUĞU SÖZLERİ YARATTIĞI TARAFINDAN HATIRLATILAN BİR TANRI...
KAFASI ÇALIŞMAYAN/GELECEĞİ TAYİN EDEMEYEN/ GELECEĞİ BİLEMEYEN, VERECEĞİ KARARLARIN DOĞURABİLECEĞİ SONUÇLARI, YARATTIĞI TARAFINDAN ÖĞRENEN TANRI.
   
  M. Çıkış.........32:10 "Şimdi BANA ENGEL OLMA , bırak öfkem alevlensin, onları yok edeyim. Sonra seni büyük bir ulus yapacağım."
M. Çıkış.........32:11 Musa Tanrısı RAB'be yalvardı: "Ya RAB, niçin kendi halkına karşı öfken alevlensin? Onları Mısır'dan büyük kudretinle, güçlü elinle çıkardın.
M. Çıkış.........32:12 NEDEN MISIRLILAR, 'Tanrı kötü amaçla, dağlarda öldürmek, yeryüzünden silmek için onları MISIR'dan ÇIKARDI' DESİNLER? ÖFKELENME, VAZGEÇ halkına yapacağın kötülükten.
M. Çıkış.........32:13 Kulların İbrahim'i, İshak'ı, İsrail'i ANIMSA. Onlara KENDİ ÜZERİNE ant içtin, 'Soyunuzu gökteki yıldızlar kadar çoğaltacağım. Söz verdiğim bu ülkenin tümünü soyunuza vereceğim. Sonsuza dek onlara miras olacak' DEDİN."
M. Çıkış.........32:14 Böylece RAB halkına YAPACAĞINI SÖYLEDİĞİ kötülükten VAZgeçti.

Tanrı değiştirmekten dem vuran ve bu değişimlere mani olamayıp zarar gördüğünü belirten, yine TANRI İNANÇLARININ yansıtıldığı kitapları. Böylece benimsenen güreştede yenmiş oldukları TANRI PROFİLİNİ yani YAKUP'un TANRISINI / İSRAİL'in TANRISINI yazıların arasında sunuyorlar.
Yeremya.........23:11 ‹‹PEYGAMBER de kâhin de TANRISIZ; TAPINAĞIMDA BİLE kötülüklerini gördüm›› diyor RAB

Böyle nitelendirmelerin yapıldığı KİTAPLAR İLAHİ OLABİLİR Mİ? Böyle metinlerden meydana gelmiş Kitaplara Müslümanlar yönlendirilir mi?

BİR NİTELENDİRME DAHA; "TANRININ" YAZISINI TANIYOR. PAGAN TANRI İNANCI İÇİNE SIKIŞMIŞ KUTSAL METİN YAZARINDAN BAŞKA NE BEKLENİR?
M. Çıkış........32:15 Musa döndü, elinde antlaşma koşulları yazılı iki taş levhayla dağdan indi. Levhaların ön ve arka iki yüzü de yazılıydı.
M. Çıkış........32:16 Onları TANRI yapmıştı, üzerlerindeki oyma yazılar O'nun yazısıydı.

M. Çıkış........32:17 Yeşu, bağrışan halkın sesini duyunca, Musa'ya, "Ordugahtan savaş sesi geliyor!" dedi. "Ne yenenlerin, Ne de yenilenlerin sesidir bu; Ezgiler duyuyorum ben."
M. Çıkış........32:18 Musa şöyle yanıtladı:

SANKİ ÜFÜRÜKCÜLER MUSKANIN SUYUNU İÇERİR GİBİ HEYKELİN SUYUNU İÇİRİYORLAR...
M. Çıkış........32:19 Musa ordugaha yaklaşınca, buzağıyı ve oynayan insanları gördü; çok öfkelendi. Elindeki taş levhaları fırlatıp dağın eteğinde parçaladı.
M. Çıkış........32:20 Yaptıkları BUZAĞIYI alıp YAKTI, TOZ HALİNE gelinceye kadar EZDİ, sonra SUYA SERPEREK İSRAİLLİLERE İÇİRDİ
Yasa Kitabı....9:21 Yaptığınız günahlı nesneyi, o buzağıya benzer DÖKME PUTU alıp YAKTIM. Parçalayıp İNCE TOZ haline getirinceye dek ezdim. Sonra TOZU dağdan akan DEREYE ATTIM.

"Benim yanımsıra, benden başka İLAHLARA TAPMAYACAKSINIZ" sözleriyle, kitaplarında (sanki) TANRI İNANCI varmış izlenimi veren ifadeleri de tanrılarına çok görenler, tanrı profilini yalvaran tanrı konumuna oturtmuşlar. Tanrılarını kitaplarında öyle bir resimlemişler ki, Tanrı "kıskancım, başka tanrılar edinme" noktasından alınıp, "BENİM YANIMSIRA BAŞKA İLAHLAR YAPMAYACAKSINIZ" konumuna oturtulmuş

M. Çıkış.......20:23 BENİM YANIMSIRA BAŞKA İLAHLAR YAPMAYACAKSINIZ, ALTIN ya da GÜMÜŞ İLAHLAR DÖKMEYECEKSİNİZ

BENİM YANIMSIRA BAŞKA İLAHLAR YAPMAYIN bildirimiyle de göğüslerde beslenenin "Tanrı" diye sunulanın İKON TANRI olduğunu, kitaplarından TANRI SÖZÜ olarak duyurmuşlar. Böylece; Harun'un PUT değil , İLAH yaptığını, kitaplarından ilan etmişler. Harun dökme putu yaptıktan sonraki Musa-Tanrı görüşmesinde altın yada gümüş put yapma yasağı geliyor. ALTIN BUZAĞI toz haline getirilip içirildikten sonra bu yasak geliyor.

Nehemya.....9:18 Kendilerine BUZAĞI biçiminde dökme bir PUT yaptılar, ‹Sizi Mısırdan çıkaran TANRINIZ BUDUR!› diyerek SENİ ÇOK AŞAĞLADILAR

DAĞDA OLAN BUZAĞI YERİNE YANİ VARLIKLARININ TÜNEDİĞİ BUZAĞI YERİNE BAŞKA BUZAĞI YAPILMASI DAĞDA OTURANIN hoşuna gitmemiş olmalıki, dökme buzağı yapımını yasaklıyor.
Kendi gibi yaratılmış VARLIKLAR tarafından yeni Buzağıların tüneme aracı yapılma ihtimali DAĞDA OTURANI korkutmuş olmalı.
Halk arasında kendi İKONUNA benzer TAPINMA araçlarının yapılması birçok buzağı ile rekabet etme olasılığını ortaya koyduğundan DAĞDA OTURANI korkutmuş olmalı.

Buzağı tozunu içirttikten sonra, BUZAĞI yapımının yasaklanmış olması DAĞDA OTURANIN ve ÖNDERLERİN yeni PUT yapımlarından ne kadar çok korktuklarını ortaya koyuyor. Üstlerinde egemenlik kurup, sunular tütsüler aldığı topluluğun bölünmesinden korkmuş olmalı ki, DAĞDA OTURAN varlık, başka varlıklara tüneklik yapacak ALTIN BUZAĞILARIN yapılmasını yasaklıyor. Herkezde buzağı olursa DAĞDA OTURAN hangi birine tünesin?

Tünese tünese DİN ÖNDERİ olarak atanmışın ikonuna tüneyebilir. Kendisine konut edindiği sandığa, kendisi için kurulan çadıra, tapınakta kendisine ayrılan yere, DAĞDAKİ edindiği mekana TÜNEYEBİLİR.

Musaları aracılığı ile PUT suyunun içirtilerek yani gönüllerle yapılan AHİTLEŞMELERLE PUTLARIN yapımına gerek kalmamış. Hıristiyanlar gibi HAÇ ikonu taşıma zorunluluğu yok edilerek, SÜNNETLE yetinilme yoluna gidilmiş. son verilmiş. Hıristiyanlar gibi her yeri İKONLARLA doldurmaktansa, GÖĞÜSLERDE BESLENMEYE alınan BUZAĞILAR yeterli görülmüş. Böylece; TÜNEME sorunuda göğüslerde beslenir hale getirilerek kökten çözümlenmiş.
   
  AHİT SANDIĞI
   
  Onlar için PUT SUYUNU içmek ne ifade ediyor olabilir? Kan sürmek, kan serpmek, sünnet deri parçasını dokundurarak kanlı güvey ilanlarında bulunmak, tapınak boynuzlarını kanlamak ne ifade ediyorsa, ALTIN BUZAĞI TOZUNUN SU ile (dere suyuna) karıştırılarak içirilmeside aynı derin manaları içeriyor demektir.

M. Çıkış.......24:5 Sonra İsrailli gençleri gönderdi. Onlar da RABbe yakmalık sunular sundular, esenlik kurbanları olarak BOĞALAR KESTİLER.
M. Çıkış.......24:8 Musa leğenlerdeki KANI HALKIN ÜZERİNE SERPTİ ve, ‹‹Bütün bu sözler uyarınca, RABbin sizinle yaptığı ANTLAŞMANIN KANI budur›› dedi.
M. Çıkış.......4:25 O anda SİPPORA keskin bir taş alıp OĞLUNU sünnet etti, DERİSİNİ MUSANIN AYAKLARINA DOKUNDURDU. ‹‹Gerçekten sen bana KANLI GÜVEYSİN››
dedi.
M. Çıkış......29:12 KANINI parmağınla SUNAĞIN BOYNUZlarına SÜR, artan KANI SUNAĞIN dibine dök.

Harun için "Tanrıyla görüşmeye gittiğinde BUZAĞI gördü" demek istemeselerdi Buzağıyı yapan başkası olurdu. Buzağıyı gerçekten yapmış olan SAMİRİNİN adını kullanırlardı. Samiri tarafında BUZAĞININ yanında kendilerini görmemiş olsalardı, İlahi VAHİY'lerin yanında yer alırlardı. Asla ve asla PUT YAPIMCILIĞINI üstlerine almazlardı. TAPINAKLARINI Put yapımcısı unvanlıya teslim etmezlerdi.

"Harun DAĞA ÇIKTIĞINDA Buzağı gördüğü için, Buzağı TANRI ikonu yaptı" vurgusu için ÖDÜLLENDİRİLİP tapınak görevlisi yapılıyor. Eğer öyle olmasa tanrılarını sembolize ediyor olmasa, nedenput yapımcıları Levililer ödüllendirilsin, neden Musa'ları BUZAĞIYI ezip tozunu halkına içirsin?

Böylece edindikleri tanrının yapılan İLK İKONU olarak ALTIN BUZAĞI ile SEMBOLLEŞTİRİLEN, Musa'larının PUT tozunu suya karıştırıp içirmesiyle GÖNÜLLERE yerleşmiş. Bu nedenle Buzağı ortalıkta dökme ikonlar halinde değil, gönüllere içirilmiş olarak yaşatılıyor.

M. Çıkış........32:21 Harun'a, "Bu halk sana ne yaptı ki, onları bu korkunç günaha sürükledin?" dedi.
M. Çıkış........32:22 Harun, "Öfkelenme, efendim!" diye karşılık verdi, "Bilirsin, halk kötülüğe eğilimlidir.
M. Çıkış........32:23 Bana, 'Bize öncülük edecek bir ilah yap. Bizi Mısır'dan ÇIKARAN ADAMA, Musa'ya ne oldu bilmiyoruz' dediler.
M. Çıkış........32:24 Ben de, 'Kimde altın varsa çıkarsın' dedim. Altınlarını bana verdiler. ATEŞE atınca, bu BUZAĞI ORTAYA çıktı!"
   
  HARUN'un PUT yapıp bu YENİ TANRINIZ diye sunmasından sonra, PUT SUYUNUN GÖĞÜSLERE içirilmesi esnasında PUT SUYUNU içmeyecek olanlara karşıda Levililer hazırlanır. (Kılıç kuşanın denildiğinde sadece PUT yapımcısı Levililer kılıç kuşanıyor) Taptırılan tanrının açığa çıkan kimliğinden dolayı PUTPERESLİĞE sürüklenmek istemeyip PUT suyunu içmemekte direnenlere öfkelenen İsrail'in Tanrısı (yada Tanrı gibi yapılan Musa'ları) "ÖLDÜR" emirini verir. Oysa, SİNA'DA MUSA'ya VERDİĞİ / VERECEĞİ TAŞ LEVHALARDA, (Onların nitelendirmesi) EL YAZISIYLA ÖLDÜRME'yin YAZMIŞ DEĞİL MİYDİ? (Mısırdan Çıkış........32:16 Onları TANRI yapmıştı, üzerlerindeki oyma yazılar O'nun yazısıydı)

İlahi dinim diyipte ON EMRİN içinde direk olarak ÖLDÜRDE yazamazdı. Amaç" MASKELİ BALO SAHNELEMEK" değil mi? Amaç bol YALDIZ kullanarak KENDİLERİNİ MASKELEMEK değil mi?

Yapısına hakim olan ÖLDÜRME İçgüdülerine söz geçiremeyen İsrail Tanrısı, sinirinin / öfkesinin geçmesi için ÖLDÜR emirini verir. HER NE KADAR SEMBOLİKTE OLSA, "ON EMRİN" İÇİNDE ÖLDÜR'ME EMRİ YAZILMIŞ OLSADA; SAHİP OLACAĞIN YAHUDİLİK MANİFESTON GEREĞİ ÖLDÜRECEK, ÖLDÜRTECEKSİN dercesine, masum suçlu ayırmadan, ASIL PUT SUÇLUSU OLAN GÜÇLÜLERE "ÖLDÜR" emrini veriyor.

Mısırdan Çıkış.....20:13 ‹‹Adam ÖLDÜRMEYECEKSİN.

Mısırdan Çıkış.....32:26 Musa ordugahın girişinde durdu, ‹‹RABden YANA OLANLAR yanıma gelsin!›› dedi. BÜTÜN LEVİLİLER çevresine toplandı.
Mısırdan Çıkış.....32:27 Musa şöyle dedi: "İSRAİLİN Tanrısı RAB DİYOR Kİ: 'Herkes kılıcını kuşansın. Ordugahta kapı kapı dolaşarak KARDEŞİNİ, komşusunu, YAKININI ÖLDÜRSÜN.'"

KİMLERİN TANRISI DİYORLAR? "İsrail'in Tanrısı" DİYORLAR. Sadece İsraillilere ait bir Tanrı. Sadece onları düşünen, onları koruyan, diğer tüm ulusları yok etmeye çalışan İSRAİL'LİLERE AİT BİR TANRI. amentümuz aynı, aynı ALLAH'A İNANIYORUZ" diyenlere duyrulur. "Amentu'da biriz, Ana konularda anlaştık Teferruatta ayrılıklarımız var" diyenler çoktan din değiştirmişlerde bizlerin haberleri olmamış anlaşılan.

DAHA, "ALLAH'IN BİRLİĞİNDE" MUTABIK OLMAYANLARIN KİTAPLARINA NASIL OLURDA KUTSİYET KAZANDIRMA ÇALIŞMALARI YAPILABİLİR.

Musa'nın çevresinde toplanan LEVİLİ'ler yaklaşık kaç kişi olabilir? Tüm 1 AYLIK ve yukarı yaştaki erkeklerin sayısı 23.000 olduğuna göre, SAVAŞ GÜCÜ olanlarda 11-12.000 kişi olmalı

Çölde Sayım......26:62 LEVİLERDEN sayılan BİR AYLIK ve daha yukarı yaştaki BÜTÜN ERKEKLER 23 000 kişiydi. Bunlar öbür İsraillilerle birlikte sayılmadılar. Çünkü öbür İsrailliler arasında onlara pay verilmemişti.

Diğerleri yani 11 boya ait 20 YAŞ ve üzeri SAVAŞABİLECEK durumdaki İsrail'lilerin sayısı kaçtı? Yine kendi rakkamlarıyla; sadece 20 yaş ve üzeri savaşabiecek durumdaki insanların 600.000 olduğunu görüyoruz.

Çölde Sayım......26:1 Ölümcül hastalık son bulunca RAB, Musayla Kâhin Harun oğlu Elazara, ‹‹İsrail topluluğunun ailelerine göre sayımını yapın›› dedi, ‹‹SAVAŞABİLECEK durumdaki YİRMİ ve daha yukarı yaştaki BÜTÜN ERKEKLERİ sayın.››
Çölde Sayım......26:51 Sayılan İsraillilerin toplamı 601 730 erkekti.

ORDUGAHTA bulunan İsraillilerin toplam nüfusuda; Kadın, çoluk-çocuk, 20 yaş altı genç ve savaşamayacak durumdaki erkeklerle bu sayı çok rahat biçimde 1.5-2 MİLYONA ulaşır. Kendilerinin kaleme aldıkları yazılarda bu sayının 3.000.0000 olduğunu söylüyorlar. 12.000 silahlı LEVİLİ KILIÇLARIYLA 2-3 milyon kişinin arasına girdiğinde ölenlerin sayısı yüzbinlerle ölçülürdü. Adam başı sabahtan akşama kadar öldürülenler, "TANRI SÖZÜ DİNLEYEN / tanrı emrini getiren LEVİ BAŞINA" bir adet olsa, öldürülenlerin sayısı 12.000 olurdu.

"GÜN BOYU öldürülenlerin sayısı, 3 BİNİ BULDU" demeleri öldürmenin rast gele değil seçilerek olduğunu gösterir. Put suyunu içmeyen yeni tanrı geçişine karşı çıkanlar PUT yapımcısı Leviler tarafından öldürülmüş olmalı. Ana, Baba, Kardeş, Akraba, Komşu ayrımı gözetmeden.

Mısırdan Çıkış........32:27 Musa şöyle dedi: "İsrail'in Tanrısı RAB diyor ki: 'Herkes kılıcını kuşansın. Ordugahta kapı kapı dolaşarak kardeşini, komşusunu, yakınını öldürsün.'"
Mısırdan Çıkış........32:28 LEVİLİLER Musa'nın buyruğunu yerine getirdiler. O gün HALKTAN ÜÇ BİNE yakın adam öldürüldü.

KİMLERİN TANRISI DİYORLAR? "İsrail'in Tanrısı" DİYORLAR. Sadece İsrail'lilere ait bir Tanrı OLABİLİRLİLİĞİNİ, yıllardır aynı öğretilere tabii ola-ola, BEYİNLERİNE monte ettirmişler. SADECE KENDİLERİNE AİT TANRI İNANCINI, DİN HALİNE GETİRMİŞ ama "TEK TANRILI DİNİZ" iddialarıyla da sistemlerini süslemişler

Sadece onları düşünen, onları koruyan, diğer tüm ulusları yok etmeye çalışan İSRAİL'lilere AİT MÜSTAKİL BİR TANRI. (Amentümuz aynı, aynı İLAH''a İNANIYORUZ" diyenlere duyrulur. "Amentu'da biriz, Ana konularda anlaştık Teferruatta ayrılıklarımız var" diyenler çoktan din değiştirmişler de bizlerin haberleri olmamış anlaşılan.)

DAHA, "ALLAH'IN BİRLİĞİNDE" MUTABIK OLMAYANLARIN KİTAPLARINA NASIL OLURDA KUTSİYET KAZANDIRMA ÇALIŞMALARI YAPILABİLİR.

Ölümlerin arkasından, sakinleşen İsrail Tanrısı bu eylemlerinden dolayı, katliamlarından dolayı, İsrail Halkını kutsar.

Mısırdan Çıkış........32:29 Musa, "Bugün kendinizi RAB'be adamış oldunuz" dedi, "Herkes öz oğluna, öz kardeşine düşman kesildiği için bugün RAB sizi kutsadı."

RAB'IN KUTSAMASI İÇİN KARDEŞLERİNİ ÖLDÜRME EMRİ VEREN (suçlu, suçsuz ayrımı yapmadan, çoluk çocuk demeden, yaşlı kadın ayrımı yapmadan, ana-baba, kardeş, eş gözetmeden; önüne geleni) BİR PEYGAMBER ANLAYIŞININ OLDUĞU BİR KİTABA NASIL İLAHİ KİTAP DENİLEBİLİR.

Ölümlerle ancak sakinleşen, öfkesi yatışan, kan isteyen Tanrı inancını DİN SİSTEMLERİNİN ayrılmaz parcası haline getirmişler. Gözünü açan her İsrailli, bu öldür emirleriyle büyüyor. Kendileri dışındaki tüm canlıların, İSRAİL TANRISI adına öldürülebileceğini, düşüncelerinin ön kabülü haline getiriyor. Bu öldürmelerle, İsrail Tanrısının takdirlerini kazanacağıda, kitaplarının hemen hemen her sayfasında örnekleriyle mevcut.

Çölde Sayım......25:4 Musaya, ‹‹BU HALKIN bütün önderlerini GÜNDÜZ BENİM ÖNÜMDE ÖLDÜR ›› dedi, ‹‹Öyle ki, İSRAİL HALKINA ÖFKEM YATIŞSIN.››

Tanrının gece göremiyeceğini düşünen kutsal metin yazarı için, KAN DÖKMEYİ SEVEN TANRI imajı, tamda GÖNLÜNDE BESLEDİĞİYLE eşleşiyor olmalı. GÖNÜL İKİZİNİN dışa yansıması olmalı yazdıkları.
   
  SİNA'DA KİTAP VERİLMESİNİN HEMEN ARKASINDAN BAŞLATILAN, ÖLDÜR EMRİNİN İŞLENDİĞİ "AHİT'TE ÖLDÜR EMRİ" sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.
   
  ESTER ve ENTRİKA... SOYKIRIMIN / KATLİAMIN YALDIZI PURİM BAYRAMI KONULARININ İŞLENDİĞİ "ESTER & PURİM" sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.
   
  Mısırdan Çıkış.......32:30 Ertesi gün halka, "Korkunç bir günah işlediniz" dedi, "Şimdi RAB'bin huzuruna çıkacağım. Belki günahınızı bağışlatabilirim."
Mısırdan Çıkış.......32.31 Sonra RAB'be dönerek, "Çok yazık, bu halk korkunç bir günah işledi" dedi, "Kendilerine altın put yaptılar.

İSTEKLERİMİ YAPMAZSAN BEN BU İŞTE YOKUM DİYE TEHDİT EDİLEN BİR TANRI ANLAYIŞININ İŞLENDİĞİ KİTAPLARA NASIL İLAHİ KİTAPLAR DENİLEBİLİR.

Mısırdan Çıkış.......32:32 Lütfen günahlarını bağışla, yoksa yazdığın kitaptan adımı sil."
Mısırdan Çıkış.......32:33 RAB, "Kim bana karşı günah işlediyse onun adını sileceğim" diye karşılık verdi,
 

 

  Mısırdan Çıkış......32:34 "Şimdi git, halkı sana söylediğim yere götür. Meleğim sana öncülük edecek. Ama zamanı gelince GÜNAHLARINDAN ötürü onları CEZALANDIRACAĞIM"
Mısırdan Çıkış......32:35 RAB halkı cezalandırdı. Çünkü Harun'a buzağı yaptırmışlardı.

Cezalandıracağım dedi ama put yapanları değil, ona bakanları cezalandırdı. Put yapan Leviler-Harun taraftarları, kılıç kuşandılar ve diğer insanlara saldırdılar. Harun soyu böylece, ceza yerine CEZALANDIRICI kimliğini İSRAİL TANRISININ emriyle kazanmış oldu.

İsrail Tanrısının gözdeleri olarak sonsuza kadar Tapınak görevi verilerek onurlandırıldılar. Kahinlik artık onların sınıfına ait bir kol haline gelmişti.
   
 

Mısırdan Çıkış.......32:27 Musa şöyle dedi: "İsrail'in Tanrısı RAB diyor ki: 'Herkes kılıcını kuşansın. Ordugahta kapı kapı dolaşarak kardeşini, komşusunu, yakınını öldürsün.'"
Mısırdan Çıkış.......32/28 Levililer Musa'nın buyruğunu yerine getirdiler. O gün halktan üç bine yakın adam öldürüldü.

AF DİLEMEYİ ; SUÇLU, SUÇSUZ AYRIMI YAPMADAN, ÇOLUK ÇOCUK DEMEDEN, YAŞLI KADIN AYRIMI YAPMADAN, ANA-BABA, KARDEŞ, EŞ GÖZETMEDEN; ÖNÜNE GELENİ ÖLDÜRMEK OLARAK GÖREN BİR ZİHNİYETİN ÜRETİMİ OLAN KİTAPLARA, NASIL İLAHİ KİTAPLAR DENİLEBİLİR?

   
  Musa'nın dağda görüştü dedikleri nasıl birşey olabilir?
  Mısırdan Çıkış....24:9 Sonra Musa, Harun, Nadav, Avihu ve İsrail ileri gelenlerinden yetmiş kişi dağa çıkarak
Mısırdan Çıkış....24:10 İsrailin Tanrısını gördüler. Tanrının ayakları altında laciverttaşını andıran bir döşeme vardı. Gök gibi duruydu.
Mısırdan Çıkış....24:11 Tanrı İsrail soylularına zarar vermedi. Tanrıyı gördüler, sonra yiyip içtiler.
Mısırdan Çıkış....19:21 RAB, ‹‹Aşağı inip halkı uyar›› dedi, ‹‹Sakın beni görmek için sınırı geçmesinler, yoksa birçoğu ölür.
Mısırdan Çıkış....19:22 Bana yaklaşan kâhinler de kendilerini kutsasınlar, yoksa onları şiddetle cezalandırırım.››

Yeşaya (Isaiah)...6/1 Kral Uzziya'nın öldüğü yıl yüce ve görkemli Rab'bi gördüm; tahtta oturuyordu, giysisinin etekleri tapınağı dolduruyordu
Çölde Sayım...22/9 Tanrı Balam'a gelip, "Evinde kalan bu adamlar kim?" diye sordu.